PROGRAM EKOLOGICZNY
Program ekologiczny "Woda daje życie, więc ją szanuj należycie. Chroń przyrodę dbając o wodę" w ramach współpracy z Urzędem Miasta Tarnowa i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Zadania programu:
- Zbliżenie dziecka do świata przyrody i poprzez poznawanie go dostrzeganie jego piękna, nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, kształtowanie mądrego i umiejętnego współżycia człowieka z przyrodą, rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi.
- Podniesienie u dzieci poziomu wiedzy o pochodzeniu i występowaniu wody w przyrodzie.
- Uzmysłowienie znaczenia wody dla ludzi, roślin i zwierząt.
- Wdrażanie dzieci do nawyku oszczędzania wody.
- Nabywanie postawy strażnika przyrody w dbaniu o wodę.
Cele ogólne programu:
- Rozbudzenie potrzeby kontaktu z przyrodą.
- Uświadomienie odpowiedzialności za stan środowiska wodnego w najbliższym otoczeniu.
- Zaznajomienie z podstawowymi zasadami ochrony wody i rozumienie konieczności ich przestrzegania.
- Stworzenie możliwości oddziaływania poprzez edukację dzieci na ich najbliższych.
- Pogłębienie wiadomości na temat znaczenia wody dla roślin i zwierząt żyjących na Ziemi.
- Stworzenie możliwości poznawania poprzez odkrywanie, eksperymentowanie, przeżywanie i poszukiwanie.
- Kształtowanie właściwych nawyków dotyczących ochrony wody przed zanieczyszczeniem.
Cele szczegółowe:
- Wzbogacanie wiedzy dotyczącej występowania wody w przyrodzie oraz jej znaczenia dla życia ludzi, roślin i zwierząt.
- Kształtowanie prozdrowotnych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych.
- Poszerzenie wiedzy na temat roli wody, właściwego odżywiania oraz aktywności fizycznej dla zdrowia i dobrego samopoczucia.
Zadanie 1.
"Poprowadź do zmiany", w którym każdy uczestnik nabierze świadomości dbania o wodę jak o cenny skarb i zachęca innych do dobrych nawyków.
W wakacyjnej Grupie "Misie" dzieci obejrzały film pt. "Szanuj wodę, ratuj przyrodę", dzięki czemu dowiedziały się, w jaki sposób mogą oszczędzać wodę.
Dzieci wypowiadały się na temat "Do czego zużywamy wodę?" dzięki czemu uświadomiły sobie jak bardzo ważną rolę odgrywa w naszym życiu woda i że należy ją oszczędzać.
Dzieci poznawały rolę wody w życiu roślin i zwierząt grając w grę "Czy to tych czynności potrzebna jest woda?" z użyciem tablicy interaktywnej.
Oglądając globus ocenialiśmy jak dużo wody jest na kuli ziemskiej. Niestety ta woda jest słona i nie nadaje się do picia.
Aby rozwikłać zagadkę „Dlaczego w morzu woda jest słona?” oglądaliśmy prezentację multimedialną, z której dowiedzieliśmy się co było przyczyną zasolenia wód, następnie sami robiliśmy słoną wodę, którą później wykorzystaliśmy do zabawy badawczej. W naszej zabawie Jak w Morzu Martwym obserwowaliśmy zachowanie plasterka ziemniaka w wodzie słodkiej i w wodzie z dużą ilości soli – wnioski przychodziły same.
Aby dowiedzieć się, co pływa, a co tonie przeprowadziliśmy zabawy badawcze.
Aby dowiedzieć się „Co woda zdoła rozpuścić?” bawiliśmy się z różnymi substancjami – olejem, piaskiem, solą, cukrem, mąką i kawą – obserwując jak dana substancja zachowuje się w wodzie.
W ramach pierwszego zadania dzieci z grupy „Pracowite Pszczółki” obejrzały bajkę edukacyjną Hibbi – „Oszczędzanie wody” oraz film dotyczący cyklu hydrologicznego, dzięki czemu dowiedziały się, dlaczego woda jest ważna dla ludzi, roślin i zwierząt oraz jak krąży w przyrodzie.
Podczas kolejnego działania dzieci zamieniły się w „Małych badaczy” i przeprowadzali różnorodne zabawy badawcze z wodą, min. ,,Co pływa, co tonie?”, ,, Magiczny ziemniak”, „Farbowanie bibuły”, „Co rozpuszcza się w wodzie?”. Dzieci ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i przeprowadzonych doświadczeń.
Oczywiście nie obyło się bez wesołych zabaw z wodą, podczas których dzieci puszczały bańki mydlane.
Zadanie 2.
"Zostaw po sobie tylko ślady stóp", w którym najlepsi badacze szanują Ziemię, zwierzęta, a także najmniejsze owady, które znajdują.
Realizację programu ekologicznego w Grupie „Misie” rozpoczęliśmy od stworzenia kącika tematycznego, gdzie gromadziliśmy książki i albumy.
Dzieci poznawały zwierzęta i rośliny wodne i morskie korzystając ze zgromadzonych albumów.
Po deszczowej nocy "Misie" wybrały się na wycieczkę nad potoczek i do źródełka, gdzie obserwowały wodę i roślinność wokół niej. Dowiedziały się też skąd i dokąd potoczek płynie.
„Pracowite Pszczółki” po wysłuchaniu wiersza pt. „Chora rzeka” J. Papuzińskiej oraz zapoznaniu się z przyczynami zanieczyszczenia wód oraz sposobami jej ochrony, udały się na wycieczkę do źródełka, gdzie obserwowały wodę i roślinność wokół niej. Dzieci dowiedziały się skąd bierze się wodę oraz do czego zużywa się wodę w codziennym życiu.
Zadanie 3.
"Spraw, by liczyła się każda kropla", w którym badacze (grupy) "zapisują" co robili, gdzie byli, czego dokonali.
Wakacyjna Grupa „Misie” wykonała zbiorową pracę plastyczną – plakat pod hasłem "Do czego potrzebna jest woda?".
Dzieci z wakacyjnej Grupy „Misie” które wzięły udział w programie.
Na zakończenie programu dzieci z grupy „Pracowite Pszczółki” wykonały plakat pod hasłem "Do czego potrzebna jest woda?".
Przedszkolaki dostały plakietkę Przyjaciela Wody oraz obiecały dbać o przyrodę i oszczędzać wodę!