• Jak chronić dziecko w czasie upałów?

Lato – ulubiona pora roku większości z nas. Wiąże się nie tylko z urlopem wypoczynkowym, ale również (mamy nadzieję) piękną pogodą. Marzymy o tym, aby każdego dnia było słonecznie i ciepło. Jednak kiedy temperatura zaczyna znacznie przekraczać 30 stopni i utrzymywać się na takim poziomie nawet kilka dni, może już nie być tak przyjemnie, bo upał może być groźny. Szczególnie dotyczy to dzieci, gdyż to one znacznie gorzej niż dorośli radzą sobie podczas upałów.

Oto kilka podstawowych sposobów na to, jak ulżyć naszym pociechom, kiedy robi się naprawdę gorąco:

1. PODAWANIE NAPOJÓW

Niezwykle ważne jest podawanie dzieciom odpowiedniej ilości płynów. Najlepiej kiedy jest to woda, gdyż soki owocowe wzmagają tylko pragnienie. Soki i napoje przecierowe należy traktować tylko jako uzupełnienie posiłku. Pamiętajmy, że dziecko przegrzewa się i odwadnia bardzo szybko!

2. CHROŃMY DZIECI PRZED SŁOŃCEM

W żadnym wypadku nie należy pozostawiać dzieci na pełnym słońcu i opalać ich! Nie oznacza to, że mamy przebywać z dziećmi tylko w domu. Należy jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

- za każdym razem kiedy wychodzimy na zewnątrz, smarujmy dzieci kremem z filtrem
          i powtarzajmy tę czynność co 1 – 2 godziny

- zawsze wybierajmy kosmetyki specjalnie przeznaczone dla dzieci,

- zawsze zakładajmy dzieciom na głowę czapeczkę z daszkiem lub kapelusz z rondem,

- zakładajmy dzieciom ubranie z cienkiego materiału, najlepiej bawełny – będzie im przewiewnie i jednocześnie skutecznie ochronimy je przed słońcem,

- najlepiej wychodzić na zewnątrz po godzinie 16, kiedy upał jest już trochę lżejszy.

3. ABY BYŁO CHŁODNIEJ….

Kiedy przebywamy z dziećmi w domu, postarajmy się znaleźć dla nich najchłodniejsze miejsce, w którym będzie mogło spokojnie wypoczywać. Warto zasłonić okna w pomieszczeniach, co da nam trochę więcej cienia. I pamiętajmy, aby rozsądkiem korzystać z klimatyzacji.

4. PRZYJEMNA KĄPIEL

Gdy jest gorąco sami bierzemy prysznic kilka razy dziennie, tak samo jest z dziećmi. Dobrze jest ochłodzić dzieci w wodzie. A że dzieci uwielbiają wszelkie zabawy w wodzie, będzie to dla nich wielką przyjemnością. Pamiętajmy jednak o tym, aby baseny, które rozkładamy w przydomowych ogródkach stały w zacienionym miejscu, a dziecko zawsze miało nakrycie głowy oraz było posmarowane kremem z filtrem.

5. PRZED SNEM

Zawsze przed snem należy dobrze wywietrzyć sypialnię dziecka. W gorące dni okno powinno być otwarte, pamiętajmy jednak o zabezpieczeniu przed różnymi owadami.

6. JEDZIEMY NA WYCIECZKĘ

Jeżeli samochód nie jest wyposażony w klimatyzację, najlepiej wybrać się w podróż wczesnym rankiem, zanim zrobi się gorąco. Przy ostrym słońcu trzeba na szybie obok siedzenia dziecka zainstalować osłonkę przeciwsłoneczną. Należy także zabrać ze sobą wodę i podawać ją maluchowi podczas jak najczęstszych postojów. Nigdy nie zostawiajmy dzieci samych w samochodzie! Pozostawienie na dłużej w nasłonecznionym pojeździe grozi nawet wystąpieniem udaru!

Bardzo łatwo doprowadzić do smutnych skutków upału. Wysoka temperatura oraz działanie promieni słonecznych mogą prowadzić do przykrych konsekwencji. Należą do nich: odwodnienie, podrażnienia skóry, przegrzanie, odparzenia, a nawet udar cieplny.

Korzystajmy mądrze z pięknej pogody i słońca! Przestrzegajmy kilku podstawowych zasad, a nawet upalne lato upłynie nam przyjemnie i bez problemów.

Udanych wakacji!!! Wypoczynku, ale równocześnie mnóstwa wspaniałych przygód, cudownych wspomnień i uśmiechu na twarzy!

Opr. mgr Ewelina Nowoświat-Pater