Przedszkole Publiczne Nr 8 "Pod Stokrotką" w Tarnowie

Przedszkole Publiczne Nr 8 "Pod Stokrotką"

O PRZEDSZKOLU

Przedszkole Publiczne Nr 8 "Pod Stokrotką" od 1 września 2012 r. funkcjonuje w nowym, pięknym, kolorowym i przestronnym budynku przy ul. Marii Dąbrowskiej 1. Naprzeciwko przedszkola znajduje się Szkoła Podstawowa Nr 9, do której w zdecydowanej większości trafiają nasi absolwenci.

Przedszkole przeznaczone jest dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Dzieci bawią i uczą w nowoczesnych salach, wyposażonych w kolorowe mebelki oraz mnóstwo pomocy i zabawek rozwijających ich zainteresowania. Każda grupa ma swoją bajkową nazwę. Na parterze znajdują się grupy: "Złote Rybki", "Krasnale", "Przyjaciele Kubusia Puchatka" oraz "Misie". Na piętrze grupy o nazwach "Smerfy", "Pracowite Pszczółki", "Mądre Sowy", "Wróbelki Elemelki" oraz "Słoneczka".

Dla potrzeb wychowanków posiadamy również salę wielofunkcyjną do zajęć ruchowych, tanecznych i korekcyjnych i gabinet logopedyczny.

W naszym przedszkolu uczymy dzieci dbać o higienę jamy ustnej poprzez realizację programu Akademia Aquafresh oraz systematyczne mycie ząbków po posiłkach we wszystkich grupach wiekowych. W realizacji założeń programowych ściśle współpracujemy z Gabinetem stomatologicznym PRODENT poprzez uczestniczenie w systematycznych przeglądach stanu jamy ustnej oraz niezbędnych zabiegach stomatologicznych.

Starsze dzieci z naszego przedszkola uczą się bezpiecznej jazdy na rowerkach. Posiadamy do tego realizacji tego zadania 6 rowerków dla dzieci z pełnym wyposażeniem - kaski, nakolanniki, nałokietniki. Teoretyczne zajęcia odbywają się w przedszkolu, a praktyczne w Miasteczku Komunikacyjnym sąsiedniej szkoły, z którą przedszkole ściśle współpracuje.

Rok przedszkolny obfituje w szereg uroczystości związanych z obchodzonymi świętami oraz życiem przedszkola:
1. imprezy dla dzieci:
- kolorowe dni (Czerwony Dzień - Powitanie Jesieni, Niebieski Dzień - Powitanie Zimy, Zielony Dzień - Powitanie Wiosny, Żółty Dzień - Powitanie Lata),
- Pasowanie na Przedszkolaka,
- Dzień Praw Dziecka,
- Zabawa Andrzejkowa,
- Spotkanie z Mikołajem,
- Wigilia Przedszkolna,
- Zabawa Karnawałowa,
- Pożegnanie absolwentów przedszkola,
2. uroczystości z udziałem rodzin przedszkolaków:
- zajęcia otwarte,
- Dzień Babci i Dziadka,
- Festyn Rodzinny,
3. wycieczki autokarowe (np. do Pilzna, Bochni, Zalipia, Krakowa, Brzeska na Ranczo Pasja, Starych Żukowic na Ranczo Furioso i innych miejsc):
- jesienią - dla starszych dzieci,
- z okazji Dnia Dziecka - dla wszystkich przedszkolaków.

W naszej placówce kształtujemy wrażliwość na potrzeby innych poprzez zachęcanie do udziału w akcjach:
- Góra Grosza,
- zbiórka artykułów do paczek dla dzieci z ubogich rodzin, Domu Dziecka i na Ukrainę.
oraz działaniach ekologicznych:
- Sprzątanie Świata,
- Dzień Drzewa,
- zbiórka odpadów do recyklingu.

Nauczyciele realizują zewnętrzne programy:
- międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego "Przyjaciele Zippiego",
- ogólnopolski program przedszkolnej edukacji antytytoniowej "Czyste powietrze wokół nas",
- ogólnopolski program edukacji przyrodniczej i ekologicznej "Przyjaciele Natury" - posiadamy już 3 certyfikaty,
- program "Czytające przedszkola" w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom",
- ogólnopolski program edukacji prozdrowotnej "Akademia Zdrowego Przedszkolaka",
- Ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej "Akademia Aquafresh",
- program edukacji komunikacyjnej "Bądź świetlikiem na drodze",
oraz kampanie:
- ogólnopolska kampania zdrowotna "Mamo, tato wolę wodę".
Należymy równiez do Klubu Nasza Ziemia.
Dzieci biorą udział w licznych konkursach, zarówno wewnątrz przedszkolnych, lokalnych, a także ogólnopolskich, osiągając liczne sukcesy.

W pełnym przygotowaniu dzieci do podjęcia nauki w szkole pomagają nam specjaliści z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Tarnowie, którzy na terenie przedszkola wykonują wstępne badania oraz udzielają konsultacji rodzicom.

W naszej placówce zatrudniona jest wykwalifikowana i posiadająca bogate doświadczenie w pracy z małymi dziećmi kadra pedagogiczna. Nauczycielki stosują nowoczesne metody wychowania i kształcenia dzieci, np. pedagogika zabawy, Metoda Ekspresji Ruchowej Carla Orffa, Metoda Gimnastyki Rytmicznej Alfreda i Marii Kniessów, Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Kinezjologia Edukacyjna Paula E. Dennisona, Metoda Hany Tymichowej, Dziecięca Matematyka Edyty Gruszczyk - Kolczyńskiej, Metoda Dobrego Startu Marty Bogdanowicz.
W przedszkolu zatrudniona jest również kompetentna i przyjazna dzieciom kadra administracyjno - obsługowa, dzięki której pobyt dziecka w przedszkolu jest bezpieczny i przyjemny. Bo przedszkole to drugi dom, w którym panuje miła i rodzinna atmosfera. Kuchnia przedszkolna prowadzona jest sposobem domowym – posiłki urozmaicone, własne wypieki, stały dostęp do napojów.
W przedszkolu działa Rada Rodziców, która wspomaga działania przedszkola w organizacji uroczystości dla dzieci i wycieczek oraz wykonywaniu innych ważnych dla placówki zadań.
Od 2008 r. przy przedszkolu działa też Stowarzyszenie Przyjaciół Przedszkola" Pod Stokrotką", które pomaga w doposażaniu bazy przedszkolnej, realizacji takich przedsięwzięć, jak coroczne Festyny Rodzinne, współorganizowanie wycieczek autokarowych oraz pozyskiwaniu środków na potrzeby przedszkola.
Współpracujemy z wieloma instytucjami i szkołami wyższymi pomagając ich podopiecznym odbywać staż lub praktykę zawodową.