• RAMOWY ROZKŁAD DNIA

Podstawa prawna: §12 ust. 4 Rozporządzenia MEN z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2019 r. poz. 502)

Organizacja pracy z dziećmi

6.00 - 8.10

Schodzenie się dzieci. Samodzielne zabawy wg inicjatywy dzieci. Indywidualne lub grupowe zajęcia wspierające rozwój dziecka zgodny z jego możliwościami, potrzebami oraz zainteresowaniami i uzdolnieniami. Zabawy kształtujące umiejętności zgodnego współżycia w grupie. Zajęcia programowe.

8.10 - 8.20

Ćwiczenia poranne lub zabawy ruchowe.

8.20 - 8.30

Przygotowanie do śniadania - kształtowanie nawyku samodzielnego mycia rąk przed posiłkami. Wdrażanie dzieci do pomocy w przygotowywaniu stołów do śniadania.

8.30 - 9.00

Śniadanie z wykorzystaniem tzw. "stołu szwedzkiego" (rotacyjnie w poszczególnych grupach) - doskonalenie umiejętności samodzielnego i estetycznego komponowania i spożywania posiłków oraz kulturalnego zachowania się przy stole. Wdrażanie dzieci do pomocy w porządkowaniu stołów po śniadaniu.

9.00 - 11.20

Zajęcia programowe, w tym zajęcia z języka angielskiego, religii, rytmiki organizowane w budynku przedszkola oraz na świeżym powietrzu. Zabawy ruchowe, gry sportowe z wykorzystaniem sprzętu rekreacyjnego, zwiedzanie okolicy.

11.20 - 11.30

Przygotowanie do obiadu - wdrażanie dzieci do samoobsługi, wyrabianie umiejętności prawidłowego korzystania z urządzeń sanitarnych.

11.30 - 12.00

Obiad - wdrażanie do kulturalnego, spokojnego spożywania posiłków połączonego z nauką posługiwania się sztućcami. Pełnienie dyżurów przy posiłkach.

12.00 - 13.30
      (3-4-latki)

Dzieci młodsze (3-4-letnie) - Odpoczynek regulowany przez nauczyciela (na leżakach) - wyrabianie umiejętności samodzielnego zmieniania garderoby przed i po odpoczynku, słuchanie muzyki relaksacyjnej, bajek.

12.00 - 13.15
      (5-6-latki)

Dzieci starsze (5-6-letnie) - Zajęcia programowe, w tym zajęcia z języka angielskiego, religii, rytmiki, gimnastyki korekcyjnej organizowane w budynku przedszkola oraz na świeżym powietrzu. Zabawy i gry sportowe z wykorzystaniem sprzętu rekreacyjnego w ogrodzie przedszkolnym.

13.30 - 13.45

13.15 - 13.30
      (5-6-latki)

Zabawa ruchowa. Czynności higieniczno-sanitarne i samoobsługowe w łazience. Przygotowanie do podwieczorku - wdrażanie dzieci do pomocy przy przygotowaniu stołów do posiłku.

13.45 - 14.15

13.30 - 14.00
      (5-6-latki)

Podwieczorek - umożliwianie samodzielnego wybierania potraw przez dzieci podczas komponowania kanapek. Kształtowanie właściwych postaw zdrowotnych oraz kulturalnego spożywania posiłków.

14.15 - 17.00

14.00 - 17.00
      (5-6-latki)

Samodzielne zabawy wg własnej inwencji lub przy niewielkim udziale nauczyciela. Przygotowanie z dziećmi uroczystości przedszkolnych i środowiskowych, przygotowanie pomocy do zajęć, zajęcia indywidualne wspierające rozwój dziecka zgodny z ich możliwościami i  potrzebami, zajęcia dodatkowe i specjalistyczne. Zabawy na świeżym powietrzu. Rozejście się dzieci.