• Rok szkolny 2016/2017

      •  

        WAKACYJNY CZAS W PRZEDSZKOLU

        W naszym przedszkolu dzieci nie mają czasu na nudę. Wakacyjny czas przedszkolaki spędziły ciekawie, twórczo i wesoło. W związku z tym, że wakacje to okres letni i pogoda wyjątkowo nam dopisywała, dzieci spędzały dużo czasu na zabawach w ogrodzie przedszkolnym.

        Aby uatrakcyjnić czas spędzony w przedszkolu, a także rozwijać zainteresowania plastyczne dzieci, zorganizowane były Wakacyjne Warsztaty Pani Kredki.

        Każdy przedszkolak wie, że "ruch to zdrowie", dlatego wszystkie chętnie brały udział w zajęciach ruchowych.

                 

        _________________________________________________________________________________________

         

        KINO SFERYCZNE W PRZEDSZKOLU

        14 lipca 2017 r. do naszego przedszkola przyjechało Mobilne Kino Sferyczne. Dzieci miały okazję obejrzeć filmy wyświetlane za pomocą systemu sferycznej projekcji. Dzięki temu znajdując się we wnętrzu przenośnej kopuły powietrznej można oglądać obraz dookoła siebie. Sferyczny 360° obszar panoramiczny daje możliwość przeżywania niezapomnianych wrażeń, których nie ma w żadnym innym rodzaju kina. Dla młodszych dzieci wyświetlono film pt. „Kaluoka’hina. Zaczarowana rafa”, który przeniósł widzów do tropikalnej rafy, świata jedynego w swoim rodzaju: kolorowego, pełnego przygód, niebezpieczeństw, zagadek i tajemnic, świata stworzeń, które są zabawne, odważne, sympatyczne i dziwaczne. Dla wielu przedszkolaków spotkanie z rekinem, jednym z bohaterów bajki oraz chwile ciemności były prawdziwym sprawdzianem odwagi. Starsze przedszkolaki obejrzały film pt. „Polaris, gwiezdna przestrzeń i tajemnica nocy polarnej”, opowiadającym o przygodach pingwina i niedźwiedzia polarnego podróżujących dookoła Ziemi. Ich naukowe przygody sprawiły, że zbudowali obserwatorium, a później własny statek kosmiczny. Dla wszystkich przedszkolaków były to niezapomniane wrażenia. Fotorelacja z tego wydarzenia jest dość skromna ponieważ w ciemnej kopule nie było możliwości zrobienia większej ilości zdjęć, za to w pamięci dzieci na pewno pozostaną niesamowite wspomnienia.

        __________________________________________________________________________

         

        PODSUMOWANIE ZBIÓRKI BATERII

        W roku szkolnym 2016/2017, pod patronatem firmy ARGO-FILM, w naszym przedszkolu prowadziliśmy zbiórkę baterii. Dzieci i ich Rodzice bardzo aktywnie włączyli się w tę formę ochrony środowiska i wspólnie zebraliśmy 2002 baterie. Najaktywniejszym „Małym Zbieraczem” była Lilka Ciężadło z gr. II „Krasnale”, która przyniosła do przedszkola 669 baterii. Drugie miejsce „wyzbierał sobie” Jakub Broński z gr. VI „Pracowite Pszczółki”, który zasilił nasze konto przynosząc 512 baterie. Natomiast zaszczytne trzecie miejsce należało do Dominika Rutkowskiego z gr. III „Przyjaciele Kubusia Puchatka”, który uzbierał 164 baterie. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w naszą zbiórkę. Najlepsi zbieracze otrzymali dyplomy i nagrody. Zachęcamy do udziału w przyszłym roku, gdyż im więcej baterii, tym cenniejsze będą nagrody. (E. Nowoświat-Pater)

        _______________________________________________________________________________

         

        ŻÓŁTY DZIEŃ - POWITANIE LATA

        21 czerwca 2017 r. cała społeczność przedszkola "Pod Stokrotką" powitała lato. Pierwszy dzień lata był jak przystało na początek tej upragnionej pory roku, kojarzącej się z wakacjami, słoneczny i ciepły. Dzieci założyły tego dnia ubrania w różnych odcieniach koloru żółtego. Uroczystość składającą się z wierszy, inscenizacji i piosenek przygotowały dzieci wraz z nauczycielkami z grupy I "Złote Rybki". Przy gwiździe trąbek pociągi utworzone z dzieci z żółtymi pomponami wyruszyły na wakacje.

        PRELEKCJA PANA POLICJANTA PT. "BEZPIECZNE WAKACJE"

        W drugiej części spotkania zaproszony do przedszkola pan policjant przeprowadził dla dzieci prelekcję na temat bezpieczeństwa, której celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród przedszkolaków. Pan policjant przypomniał dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowego przejścia przez jezdnię, jazdy w foteliku, omówił jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba lub gdy się zgubimy, przypomniał dzieciom zasady bezpieczeństwa podczas zabawy w domu, przedszkolu i podczas wakacji. Szczególną uwagę zwrócił na przestrzeganie zasad dotyczących kąpieli w zbiornikach wodnych.

        ______________________________________________________________

         

        DZIEŃ ADAPTACYJNY

        20 czerwca 2017 r. zaprosiliśmy do przedszkola wszystkie nowo przyjete przedszkolaki. Dla dzieci i rodziców była to okazja poznania budynku przedszkola, sal, wychowawczyń, nowych koleżanek i kolegów oraz wzięcia udziału w zabawach integracyjnych. Nauczycielki natomiast miały możliwość poznania dzieci w zabawie dowolnej oraz inicjowanej przez nie same, a także poznania oczekiwań dzieci i rodziców wobec przedszkola. Mamy nadzieję, że spotkanie to wpłynęło na zmniejszenie lęku i wyeliminowanie stresu u dzieci i ich rodziców przed nowym i nieznanym otoczeniem. Do zobaczenia we wrześniu!!!

        ______________________________________________________________

         

        WARSZTATY Z PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

        19 czerwca 2017 r. w naszym przedszkolu we wszystkich grupach odbyły się warsztaty dla dzieci z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej. Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanego ratownika medycznego było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Przedszkolaki miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, skaleczeń, zasłabnięć i złamań. Dzieci uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się "małymi ratownikami". Mamy nadzieję, że spotkanie to pomogło zaszczepić ideę konieczności pomocy osobom potrzebującym i że nasi wychowankowie już nigdy nie przejdą obojętnie obok człowieka potrzebującego ratunku i będą wiedzieli jak mogą pomóc.

        __________________________________________________________________

         

        PRZEDSTAWIENIE TEATRU "UŚMIECH" PT. "LEGENDA O SMOKU WAWELSKIM"

        14 czerwca 2017 r. nasze przedszkole odwiedził Teatr "Uśmiech" przedstawiając spektakl pt. "Legenda o smoku wawelskim”. Dzieci z zapartym tchem śledziły losy wielkiego władcy królestwa, poszukującego śmiałka, który pokona smoka i obroni przed nim jego gród. W zamian za to król obiecał wybawcy rękę swojej pięknej córki Wandy. Znalazł się chłopak o imieniu Janek, który to ujarzmił smoka, będącego jak się później okazało bardzo spokojnym i miłym stworzeniem, ale niestety przeziębionym i kichającym ogniem. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło - smok został wyleczony, Janek poślubił Wandę, a królestwo było już bezpieczne i wszyscy żyli długo i szczęśliwie.

        ___________________________________________

         

        POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA

        13 czerwca 2017 r. wszystkie przedszkolaki, które po wakacjach rozpoczną naukę w szkole, żegnały przedszkole. Chciały zrobić to uroczyście dlatego zaprosiły na te pamiętne chwile swoich rodziców. Dzieci z grup: „Mądre Sowy”, „Wróbelki Elemelki” i „Słoneczka” zaprezentowały programy artystyczne składające się z okolicznościowych wierszy, piosenek, inscenizacji i tańców. Nie obyło się bez tradycyjnego odtańczenia poloneza. Na zakończenie Pani Dyrektor wręczyła wszystkim absolwentom dyplomy i upominki. Dyplomy podziękowania za współpracę z przedszkolem otrzymali również rodzice. Dzieci i rodzice dziękowali nauczycielkom za troskę i opiekę.

        Życzymy Wam nasi Kochani Absolwenci samych sukcesów w szkole!

                           

        _______________________________________________

         

        PODSUMOWANIE AKCJI „POLA NADZIEI 2017”

        13 czerwca 2017 r. w Kościele Ks. Misjonarzy w Tarnowie miało miejsce uroczyste zakończenie akcji POLA NADZIEI 2017. Koordynatorom tej edycji akcji z poszczególnych placówek oświatowych oraz wyróżniającym się Wolontariuszom wręczono pamiątkowe Podziękowania. Uroczystość ta uświetniona została inscenizacjami dzieci przedszkolnych, wspólną zabawą przy muzyce oraz poczęstunkiem. Nasze przedszkole reprezentowane przez dzieci z grupy „Misie” otrzymało dyplom za udział w tegorocznej akcji. (E. Kwaśny)

        ___________________________________________________________

         

        WYCIECZKA DO KINA

        12 czerwca 2017 r. dzieci  z grupy IV „Misie” wybrały się na wycieczkę do kina „Cinema 3D”  w Tarnowie na film animowany  pt. „SMERFY Poszukiwacze zaginionej wioski”. Wspaniały film swoją fabułą i akcją przeniósł dzieci w niesamowite miejsca bajkowego świata, wywierając ogromne wrażenie na małych widzach. Wycieczka wzbogaciła dzieci o nowe i ciekawe doświadczenia, tym bardziej, że dla niektórych dzieci to był pierwszy raz w kinie. (A. Janiszewska-Opiła)

        ________________________________________________

         

        V GALA EMPATII  

        12 czerwca 2017 r. W Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie odbyła się V Gala Empatii, podczas której nagrodzono placówki, wolontariuszy oraz nauczycieli działających w centrach wolontariatu. Uroczystość zorganizowało Szkolne Centrum Wolontariatu „Empatia” oraz Fundacja „Kromka Chleba”. Najbardziej wyróżniające się placówki oświatowe z Tarnowa i regionu otrzymały rubinowe, złote, srebrne i brązowe "Serduszka Empatii" będące podziękowaniem, a zarazem mobilizacją do podejmowania kolejnych wyzwań mających na celu pomoc potrzebującym. Nasze przedszkole otrzymało rubinowe serduszko za zbiórkę środków na budowę Hospicjum Via Spei. (E. Kwaśny)

        Serdecznie dziękujemy wszystkim za ogromne zaangażowanie w akcje Koła Małego Wolontariusza!

        __________________________________________________

         

        SUKCES W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE RECYTATORSKIM

        Miło nam poinformować, że Maja Cichoń  z grupy "Pracowite Pszczółki" zajęła I miejsce w XIV Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim dla Najmłodszych ENTLICZEK – PENTLICZEK 2017”, którego organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury w Krakowie.

        Maja uczęszcza na zajęcia teatralne do Pałacu Młodzieży w Tarnowie. Najpierw wzięła udział w eliminacjach do konkursu, a następnie została nominowana do finału konkursu, zdobywając w rezultacie I miejsce w kategorii dzieci 6 – 7 letnich i pokonując w finale starszych uczestników konkursu.

        Serdecznie gratulujemy i życzymy Mai dalszych sukcesów!

        www.pm.tarnow.pl

                 

        __________________________________________________

         

        HAPPENING PLASTYCZNY W RAMACH PROJEKTU "RAZEM OD PRZEDSZKOLA"

        9 czerwca 2017r. na terenie ogrodu przedszkolnego przy naszym Przedszkolu odbył się Happening plastyczny zorganizowany w ramach projektu "Razem od Przedszkola" realizowanego dzięki wsparciu finansowym z budżetu Miasta Tarnowa.

        Do udziału w przedsięwzięciu zaproszeni zostali: przedszkolaki z Przedszkola Publicznego Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, przedszkolaki z Przedszkola Publicznego Nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi, przedszkolaki z Przedszkola Specjalnego "Pod Parasolem" w SOSW w Tarnowie oraz przedszkolaki z naszego przedszkola z grupy Przyjaciele Kubusia Puchatka oraz Smerfy, a także laureci konkursu plastycznego "Świat moich marzeń" - przedszkolaki z Przedszkola Publicznego Nr 35 oraz uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego i Szkoły Podstawowej Nr 9.

        Podczas spotkania, któremu towarzyszyły wesołe dźwięki muzyki dziecięcej, dzieci mogły wykazać się swoimi pomysłami, a także popuścić wodze fantazji i stworzyć własne dzieła przy użyciu różnych technik plastycznych. 

        Jednym z zadań było stworzenie morza przy pomocy kolorowych kartonów, bibuły i muszelek, a także plasteliny, którą każde z dzieci samodzielnie przyzdabiało szablony rybek pływających w morzu.

        Innym zadaniem było ulubienie z plasteliny przyjaciela - postać ludzką lub zwierzęcą. Dzieci sprawnie towrzyły postacie równocześnie rozwijając mała motorykę.

        Zadaniem kolejnego zespołu było wykonanie domku przy pomocy farb, którymi dzieci malowały ścianki domków - folia owinięta wokół nóg stolika. Przedszkolaki wykazały się dużą kreatywnością tworząc domki tęczowe, domki dla lalek czy misiów.

        Dużą frajdę uczestnikom sprawiło malowanie farbami w niekonwencjonalny sposób, tzn. odbijając swoje stopy oraz dłonie, owinięte w folię bąbelkową, na płótnie oraz szarym papierze. Podczas tej zabawy dzieci świetnie się bawiły, zacierając różnice pomiędzy dziećmi sprawnymi oraz z niepełnosprawnością.

        Inna grupa skupiła się na stworzeniu dwustronnego obrazu przy pomocy farb oraz folii ogrodniczej, która wisiała pomiędzy drzewami. Nieograniczona przestrzeń sprawiła, że powstały wielobarwne i efektowne obrazy, a na twarzach dzieci pojawił się szeroki uśmiech.

        Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor rozstrzygnęła konkurs plastyczny, wręczając dyplom oraz atrakcyjne nagrody każdemu z laureatów konkursu.

        Laureatami konkursu zostali:

        kategoria 5 - 7 lat

        I miejsce ex aequo

        Maria Stergiou - Przedszkole Publiczne Nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi

        Natalia Obrzut - Przedszkole Publiczne Nr 8 "Pod Stokrotką" w Tarnowie

        II miejsce ex aequo

        Alina Data - Przedszkole Publiczne Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Tarnowie

        Aleksandra Stolarska - Przedszkole Publiczne Nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi

        Mikołaj Jarosz - Przedszkole Publiczne Nr 8 "Pod Stokrotką" w Tarnowie

        III miesjce ex aequo

        Nadia Sitko - Przedszkole Publiczne Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Tarnowie

        Milena Wałaszek - Przedszkole Publiczne Nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi w Tarnowie

        Zofia Różańska - Przedszkole Publiczne Nr 35 z Oddziałami Integracyjnymi w Tarnowie

        Wyróżnienie otrzymała praca zbiorowa wykonana przez przedszkolaków z Przedszkola Specjalnego "Pod Parasolem" w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Tarnowie.

        kategoria 8 - 10 lat

        I miejsce

        Milena Obrzut - Szkoła Podstawowa Nr 9 w Tarnowie

        II miejsce

        Milena Chojnacka - Szkoła Podstawowa Nr 9 w Tarnowie

        kategoria powyżej 16 lat

        I miejsce

        Rafał Wielowski - Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Tarnowie

        II miejsce

        Rafał Małek i Mateusz Bogacz - Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Tarnowie

        Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy! (K. Cichy)

        __________________________________________________________________________

         

        WYCIECZKA DO "ANIOŁOWA"

        8 czerwca 2017 r. przedszkolaki z grupy V - Smerfy oraz IX - Słoneczka wybrały się na wystawę do Galerii Twórczości Artystów Niepełnosprawnych - Aniołowo przy ulicy Żydowskiej, gdzie tym razem swoje prace prezentowali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie.

        W Galerii na naszych przedszkolaków czekała niespodzianka w postaci niepełnosprawnych Artystów, którzy przygotowali kolorowanki oraz wspólnie z przedszkolakami je pokolorowali. Podczas spotkania dzieci miały okazje zapoznać się z wystawą pt. "Nasz kolorowy świat". 

        Wystawa jest zbiorem prac malarskich, wyrobów rękodzielniczych i biżuterii, które przyciągają różnorodnością form i bogactwem kolorów. Obrazy o różnej tematyce, wykonane w różnych technikach plastycznych zawierają całą paletę barw, są przejawem nieskrępowanej wyobraźni i wrażliwości twórców. Pejzaże, portrety i abstrakcyjne kompozycje, przykuwają uwagę i odzwierciedlają nastroje autorów, ich tęsknoty, marzenia i tajemnice, które tak naprawdę są bliskie nam wszystkim. 

        Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały pamiątkowe prezenty własnoręcznie wykonane przez Artystów oraz drobny poczęstunek.

        Wszystkim Artystom serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie i życzymy samych sukcesów! (K. Cichy)

        ___________________________________________________________________________________

         

        WYCIECZKA DO KRAKOWA

        6 czerwca 2017 r. dzieci z naszego przedszkola pojechały na wycieczkę do Krakowa. Celem wycieczki było zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema oraz udział w warsztatach. Najpierw dzieci pod czujnym okiem przewodnika zwiedzały Ogród, gdzie mogły zobaczyć różnorodne urządzenia, konstrukcje i modele, pozwalające na poznawanie praw fizyki i świata przyrody.

        Następnie grupy młodsze brały udział w warsztatach pt: „Gumisiowy sok”, gdzie miały okazję poznać pojęcie gęstości. Przygoda w odkrywaniu tego zjawiska zaczyna się od krótkiej pogadanki o maminych zupach. Następnie, przez zabawę pełną kolorowych płynów i miseczek dochodzimy do stworzenia magicznego, kolorowego  napoju. Na koniec dzieci miały okazję posmakować tego niezwykłego „Gumisiowego soku”.

        Grupy starsze  natomiast brały udział w warsztatach pt: „Fizyka balonika” podczas, których miały okazję zobaczyć wiele zaskakujących eksperymentów - każdy z wykorzystaniem balonika. Baloniki były nadmuchiwane, przebijane, podpalane, zgniatane, stanowiąc napęd pojazdów poruszających się po ziemi, wodzie i w powietrzu.

        Po atrakcjach w Ogrodzie Doświadczeń dzieci zjadły obiad, a następnie udaliśmy się w drogę powrotną do przedszkola. Dzieci bawiły się wspaniale. Zmęczone, ale szczęśliwe wróciły do przedszkola. (E. Kwaśny)

        ___________________________________________________

         

        ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU "TARNÓW SELFIE"

        Z przyjemnością informujemy, iż konkurs „TARNÓW Selfie" został rozstrzygnięty. Komisja konkursowa postanowiła przyznać wszystkim uczestnikom konkursu 8 pierwszych równorzędnych nagród. Laureatami konkursu zostali uczestnicy, których prace w ocenie jury najpełniej zrealizowały następujące kryteria: zgodność z tematyką i celami konkursu, oryginalność dzieła i jakość wykonania. Laureatami konkursu zostali:

        Mateusz Bednarz z grupy VIII „Wróbelki Elemelki”;

        Mateusz Galas z grupy V „Smerfy”;

        Joanna Hebda z grupy VIII „Wróbelki Elemelki”;

        Mikołaj Jarosz z grupy V „Smerfy”;

        Zuzanna Limanowska z grupy IV „Misie”:

        Gabriela Stepek z grupy II „Krasnale”:

        Jakub Syjud z grupy III „Przyjaciele Kubusia Puchatka”:

        Maja Wydro z grupy III „Przyjaciele Kubusia Puchatka”.

        Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe podczas Festynu Rodzinnego, który odbył się 3 czerwca 2017 r. Komisja konkursowa składa serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom i opiekunom za udział w konkursie. Gratulujemy!!!

        Prace można obejrzeć w korytarzu na parterze przedszkola i w albumie fotograficznym.

        _____________________________________________________________

         

        FESTYN RODZINNY

        3 czerwca 2017 r. w naszym przedszkolu odbył się XV Festyn Rodzinny, któremu jak zawsze towarzyszyło wiele niespodzianek i atrakcji. Głównymi organizatorami Festynu była Rada Rodziców naszego przedszkola oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Przedszkola „Pod Stokrotką” przy pełnej współpracy pracowników naszego przedszkola. Jak co roku, podczas Festynu, mieliśmy zaszczyt gościć Pana Prezydenta Miasta Tarnowa Romana Ciepielę wraz z szanowną małżonką, Pana Stanisława Klimka – vice przewodniczącego Rady Miasta Tarnowa oraz naszych wieloletnich pracowników. Tradycyjnie główną atrakcją były występy naszych przedszkolaków, którymi dzieci uczciły Święto Mamy i Taty i wręczyły Rodzicom własnoręcznie wykonane kwiaty. Oprócz występów przedszkolaków, na scenie oglądaliśmy również pokaz tańca grupy EMIKA oraz pokaz JUDO i gimnastyki artystycznej w wykonaniu dzieci i młodzieży z Pałacu Młodzieży w Tarnowie.

        Podczas Festynu obecni byli z nami przedstawiciele Straży Pożarnej, Policji oraz Tarnowska Konfederacja Motocyklistów WATACHA.  Wszystkie dzieci mogły do woli poskakać na dmuchanej trampolinie oraz pozjeżdżać na dmuchanej zjeżdżalni, zagrać w darta oraz rozegrać mecz na dmuchanym boisku. Dodatkową atrakcją było puszczanie ogromnych baniek mydlanych, wyścigi żaglówek na wodnym torze oraz malowanie twarzy. Jak przystało na przedszkole, nie mogło również zabraknąć zabaw z chustą animacyjną, które uwielbiane są zarówno przez dzieci, jak i ich rodziców. Po wesołej zabawie zarówno dzieci, jak i dorośli mogli posilić się grillowanymi kiełbaskami i karkówką oraz pysznymi pierogami, bigosem i frytkami lub pysznymi ciastami domowej roboty serwowanymi w kawiarence. Podczas Festynu mogliśmy również zadbać o zdrowie i zażyć porcji witamin zawartej w świeżo wyciskanych sokach owocowo - warzywnych. Pierwszy raz w tym roku, w ramach projektu „Razem od przedszkola”, został zorganizowany kiermasz rękodzieła, który cieszył się dużą popularnością. Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, w której wygrywał każdy los. Dodatkową atrakcją tegorocznego Festynu było wyłonienie laureatów konkursu, który zorganizowany zostały w naszym przedszkolu oraz wręczenie zwycięzcom dyplomów i nagród rzeczowych. Tradycyjnie Festyn zakończył się losowaniem nagród głównych ufundowanych przez naszych sponsorów.

        Podczas Festynu dopisała nam świetna pogoda, a z twarzy uczestników nie schodził uśmiech, co jest najlepszym wyznacznikiem świetnej zabawy. My – organizatorzy i pracownicy przedszkola mieliśmy ciężki, ale jakże przyjemny dzień, który zakończył się ogromną satysfakcją z dobrze wykonanego zadania i odniesienia pełnego sukcesu. Dziękujemy wszystkim i zapraszamy za rok!!! smiley (E. Nowoświat-Pater)

        _____________________________________________________________________

         

        „DOBRE PRAKTYKI” W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 8 „POD STOKROTKĄ” W TARNOWIE

        KONFERENCJA „INNOWACJE W EDUKACJI”

        W dniu 1 czerwca 2017 r. na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, odbyła się  II konferencja na temat „Innowacje w Edukacji”. Celem konferencji było propagowanie oraz ukazanie placówek oświatowych które realizują  przedsięwzięcia mające na celu wspomaganie i wzbogacanie procesu wychowawczo-dydaktycznego oraz  inspirowanie do szukania nowych możliwości metodycznych służących do poprawy jakości kształcenia.  

        Dobre Praktyki, które są realizowane w Przedszkolu nr 8 „Pod Stokrotką” na konferencji przedstawiła Pani Marta Falińska – nauczyciel oraz studenci z Naukowego Koła Pedagogicznego „Paidagogos”.

        Przedstawione przykłady  „Dobrych Praktyk” dla dużego grona uczestników (psychologów, pedagogów, nauczycieli, wychowawców i dyrektorów placówek oświatowych, miały na celu wymianę doświadczeń nauczycieli pracujących w placówkach oświatowych  oraz do  poszukiwania nowych rozwiązań pedagogicznych – mówi Marta Falińska (nauczyciel  z Przedszkola nr 8 „Pod Stokrotką”  w Tarnowie. (M. Falińska)

        _____________________________________________________________

         

        OLIMPIADA SPORTOWA „POD STOKROTKĄ”

        1 czerwca 2017 r. w naszym przedszkolu na sportowo świętowaliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji w ramach XXIII Turnieju Miast i Gmin 2017 odbyła się Olimpiada „Pod Stokrotką”. W Olimpiadzie wzięły udział przedszkolaki z grup I – VIII z naszego przedszkola. Aby wszyscy mieli równe szanse na zwycięstwo, zmagania odbyły się w dwóch turach: dzieci młodsze – grupy od I – IV oraz dzieci starsze – grupy od VI – VIII.

        Zarówno w pierwszej, jak i drugiej turze zmagania sportowe poprzedzone zostały rozgrzewką oraz krótką rozmową, która wprowadziła dzieci w świat olimpiady. Zmagania podczas konkurencji były niezwykle wyrównane, a wszyscy zawodnicy dawali z siebie wszystko na drodze po sukces. Żaden z przedszkolaków nie zapomniał o przestrzeganiu zasad fair play oraz o tym, że sport, to przede wszystkim dobra zabawa. Sędziowie zgodnie uznali, że pierwsze miejsce należy się wszystkim grupom i w związku z tym każdy z przedszkolaków otrzymał złoty medal. Dla każdej z grup przygotowane były dyplomy oraz drobne upominki, bo jednogłośnie stwierdziły dzieci: „Olimpiada to medale, dyplomy i nagrody!!!”. Podczas Olimpiady „Pod Stokrotką” wszystkim dopisywał świetny humor, a kibice drużyn przekrzykiwali się podczas dopingowania swoich kolegów i koleżanek. (E. Nowoświat-Pater)

        ___________________________________________________________________

         

        TEATRZYK "SKRZAT" W PRZEDSZKOLU

        29 maja 2017 r. nasze przedszkolaki obejrzały teatrzyk pt. „Siedem życzeń”, w wykonaniu aktorów z krakowskiego Teatru „Skrzat”. Czarodziej  z gazetą zamienił zwyczajne miasto w bajkowe i kolorowe, gdzie zwierzęta zaczynają mówić ludzkim głosem, a przedmioty spełniają życzenia ludzi. W bajkowym mieście  swoje życzenia wymieniał: klown, zegarmistrz, jeż, duch sportowy i duch naukowy. Dzieci wspólnie z duchem sportowym gimnastykowały się. Wiedzą, że gdy ćwiczymy, jesteśmy zdrowsi, radośniejsi i lepiej się czujemy. Duch naukowca również jest potrzebny, bo gdyby nie nauka to nie bylibyśmy otoczeni nową technologią – robotami.

        Przedstawienie zrobiło na małych widzach ogromne wrażenie. Dzieci były zachwycone kostiumami aktorów, szybką zmianą akcji, dynamiczną i żywą oprawą muzyczną. Występom towarzyszyły melodyjne piosenki w wykonaniu aktorów. Mamy nadzieję, że przedszkolaki zapamiętają przesłanie, iż warto i trzeba w życiu marzyć, bo marzenia naprawdę się spełniają.

        _______________________________________________________________

         

        PRZEDSTAWIENIE O ŚW. JANIE PAWLE II W KOŚCIELE

        18 maja 2017 r. w kościele Parafialnym NSPJ w Tarnowie dzieci z grupy „Wróbelki Elemelki” zaprezentowały przedstawienie o Św. Janie Pawle II z okazji Jego urodzin. Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim zgromadzonym, za co nagrodzili małych aktorów dużymi brawami.

        ________________________________________________________

         

        MARATON PRZEDSZKOLAKÓW

        18 maja 2017 r. w naszym przedszkolu odbył się bieg przedszkolaków „SPRINTEM DO MARATONU” w ramach III Ogólnopolskiego Maratonu Przedszkolaków. W biegu udział wzięły wszystkie obecne tego dnia dzieci.

        Już od samego rana przedszkolaki przygotowywały się tego wydarzenia. Po śniadaniu, dzieci pełne energii udały się do ogrodu przedszkolnego, gdzie wyznaczona była trasa biegu. Pogoda nam dopisała, było ciepło i słonecznie. Każdy z zawodników otrzymał swój numer startowy i wspólnie przystąpiliśmy do rozgrzewki - wymachy, skłony, podskoki, przysiady, bieg w miejscu. Po rozgrzewce zawodnicy ustawili się na starcie. Wszyscy maratończycy biegli wytrwale i pokonali wyznaczony dystans! Po tym emocjonującym maratonie na mecie czekały medale i dyplomy.

        Bieg dostarczył dzieciom mnóstwo radości i pozytywnych emocji. Przedszkolaki gratulowały sobie wzajemnie, a z ich twarzy nie schodził uśmiech.

        Gratulujemy im pełnego sukcesu i wytrwałości!!!

        ________________________________________

         

        "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM" Z UDZIAŁEM POLICJANTÓW

        16 maja 2017 r. w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” gościliśmy w naszym przedszkolu policjantów - Grzegorza Wieczorka oraz Michała Czeczota. Pan Grzegorz opowiedział dzieciom o pracy policjantów oraz przypomniał o zasadach bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez jezdnię, a także o niebezpieczeństwach płynących z kontaktów z obcymi. Dzieci chętnie udzielały odpowiedzi na pytania dotyczące kolorów świateł drogowych oraz numerów alarmowych.

        Następnie pan Michał przeczytał dzieciom bajkę zatytułowaną „Czerwone – stój! Zielone – idź!” Piotra Łosowskiego oraz „Bądź bezpieczny na drodze” Liliany Fabisińskiej. Książeczki przypomniały dzieciom o prawidłowym zachowaniu podczas przechodzenia przez jezdnię oraz przestrzeganiu znaków drogowych. Pan Grzegorz przeczytał dzieciom bajkę Barbary Ciemskiej pt. „Sam w domu”, przypominając, że nie wolno wpuszczać obcych do domu i o niebezpieczeństwach z tego płynących.

        Jako niespodziankę Panowie zaprezentowali elementy ochronnego ubioru policjantów. Dzieci miały okazję wyposażyć wybrane Panie w strój do walki z przestępczością. Dużą radość sprawiło dzieciom oglądanie kajdanek policyjnych.

        Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor podziękowała Panom Policjantom oraz wręczyła dyplomy uznania. (K. Cichy)

        ________________________________________________________________________

         

        PRZEDSZKOLAKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 9

        15 maja 2017 r. dzieci z grupy „Smerfy” odwiedziły Szkołę Podstawową Nr 9, gdzie uczestniczyły w zajęciach logopedycznych pt. „Podróż pociągiem” przeprowadzonych w grupach przez panie logopedy. Zajęcia przeprowadzone w formie zabawowej zawierały ćwiczenia słuchowe, oddechowe i artykulacyjne. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem brały w nich udział.

        Na zakończenie pobytu w szkole nasze „Smerfy” wspólnie z dziećmi z grupy „Słoneczka” obejrzały przedstawienie pt. „Zamieszanie w Krainie Bajek” w wykonaniu uczniów.

        Zadowolone i bogate we wrażenia przedszkolaki wróciły do przedszkola.

        _____________________________________________________________________

         

        MAŁOPOLSKIE DNI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W TARNOWIE

        W dniach 8 – 13 maja 2017 r. Przedszkole Publiczne Nr 8 „Pod Stokrotką” włączyło się w organizację Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych w Tarnowie.

        8 maja 2017 r. przedszkolaki z grup „Smerfy” i „Wróbelki Elemelki” uświetniły swoim śpiewem Mszę św. z udziałem osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół, która odbyła się w Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Msza św. inaugurowała Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych w Tarnowie. Wzbogacona była także kompozycjami z płyty „Karolowe Pieśni” – poezją św. Jana Pawła II, w wykonaniu Wojtka Klicha i Jego Zespołu.

        Zapraszamy do obejrzenia filmu.

        9 maja 2017 r. starsze przedszkolaki z naszego przedszkola (grupy V-IX) wzięły udział w projekcie socjalnym „Wiem więcej – pomagam świadomie” – opracowanym i wdrożonym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie. Dzieci z wielkim zainteresowaniem uczestniczyły w tych ciekawych warsztatach mających na celu zrozumienie osób z niepełnosprawnościami i nauczenie się jak można im pomóc. W trakcie zajęć przedszkolaki uczyły się podstawowych słów języka migowego, odbywały ćwiczenia praktyczne dotyczące pomocy osobom niepełnosprawnym. Oprócz walorów edukacyjnych zajęcia stanowiły źródło radości i zabawy. Ponadto, angażowały dzieci emocjonalnie, rozbudzały ich empatię wobec osób niepełnosprawnych, w tym szczególnie rówieśników.

        12 maja 2017 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej Nr 9 odbyły się integracyjne zawody sportowe „Olimpiada na wesoło” zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Przedszkola „Pod Stokrotką” w ramach projektu społeczno - edukacyjnego „Razem od przedszkola”. W zawodach wzięły udział przedszkolaki z Przedszkola Publicznego Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Tarnowie, Przedszkola Publicznego Nr 34 oraz z naszego przedszkola z grupy VII "Mądre Sowy", a także uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego oraz uczniowie z klas I oraz VI ze Szkoły Podstawowej Nr 9. Zawody miały formę wyścigów rzędów. Uczestnicy rywalizowali również w przeciąganiu liny, a także rozegrali emocjonujący mecz.

        Nad prawidłowym przebiegiem konkurencji czuwało Jury w składzie: przewodnicząca - Pani Małgorzata Reichert (wicedyrektor SP 9); członkowie - Pani Ewa Dudek, Pan Mateusz Zbrożek (trener piłki nożnej). Natomiast rozgrzewkę przed zawodami poprowadził trener personalny - Piotr Kawula.

        Konkurencjom sportowym towarzyszyły rywalizacja, dobra zabawa, uśmiech i radość. Na zakończenie olimpiady każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal.

        __________________________________________________

         

        "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM" Z UDZIAŁEM PANI BIBLIOTEKARKI

        5 maja 2017 r. w naszym przedszkolu odbyło się kolejne spotkanie w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Tym razem gościem była Pani Marzena Wołek pracująca w Bibliotece Publicznej im. J. Słowackiego w Tarnowie. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom dwie książeczki: „Franklin i książka z biblioteki” oraz „Franklin czyta książki”, które tematycznie były związane z jej pracą. Mały bohater z pewnością pomógł przyswoić przedszkolakom informacje na tematy biblioteczne. Dzięki Franklinowi dzieci  poznały regulamin wypożyczania książek, pracę bibliotekarza. Dowiedziały się również, co należy zrobić, gdy zagubi się książka z biblioteki, a także jak właściwie należy traktować wypożyczane egzemplarze. Przedszkolaki z uwagą słuchały i śledziły treść książeczek, odpowiadając na pytania.

        Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor w ramach podziękowania wręczyła Pani Marzenie pamiątkowy dyplom.

        Serdeczne dziękujemy naszemu gościowi za przybycie i zapraszamy ponownie. (A. Sikorska)

        ________________________________________________

         

        OTRZYMALIŚMY CERTYFIKAT "ZADOWOLONY KONSUMENT"

        Nasze przedszkole zostało wyróżnione i otrzymało certyfikat "Zadowolony konsument". Jest to odznaczenie, które otrzymują placówki oferujące najwyższą jakość usług edukacyjnych.

        Serdecznie dziękujemy rodzicom za pozytywną opinię, dzięki której otrzymaliśmy to wyróżnienie.

        ___________________________________________________

         

        V AKCJA CHARYTATYWNA KOŁA MAŁEGO WOLONTARIUSZA "ZŁOTÓWKA NA BUDOWĘ HOSPICJUM VIA SPEI W TARNOWIE"

        W dniach 1 marca - 20 kwietnia 2017 r. Koło Małego Wolontariusza zorganizowało V akcję charytatywną "Złotówka na budowę Hospicjum Via Spei w Tarnowie". Celem przedsięwzięcia było zebranie środków na kolejny etap budowy pierwszego stacjonarnego hospicjum w Tarnowie. Dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom, którzy włączyli się w akcję. (E. Kwaśny)

        ___________________________________________________________________

         

        MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI I DZIEŃ DRZEWA

        21 kwietnia 2017 r. w naszym przedszkolu odbyło się święto naszej planety. Dzieci z grupy VII „Mądre Sowy” zaprezentowały inscenizację muzyczno-ruchową dla całej społeczności przedszkolnej. Celem uroczystości było kształtowanie postaw proekologicznych oraz zachęcanie dzieci do dbania o Ziemię na co dzień. Obchody Dnia Ziemi i Dnia Drzewa zakończyliśmy sadzeniem krzewów i drzew wokół naszego przedszkola. (M. Falińska)

        ____________________________________________________

         

        PISANKOWY DESANT 2017

        10 kwietnia 2017 r. przedszkolaki z grup: "Smerfy" i "Słoneczka" wspólnie z przedszkolakami z innych tarnowskich przedszkoli dekorowały drzewka na deptaku przy ulicy Wałowej kolorowymi pisankami. Za sprawą najmłodszych tarnowian, w oczekiwaniu na Święta Wielkanocne, ulica Wałowa wypełniła się kolorami. Każde z drzewek otrzymało symboliczną metkę w kształcie jajka z wypisanymi uczestnikami akcji.

        ______________________________________________________

         

        TEATRZYK "SKRZAT" W PRZEDSZKOLU

        7 kwietnia 2017 r. przedszkolaki z Przedszkola "Pod Stokrotką" obejrzały przedstawienie w wykonaniu aktorów Teatru „Skrzat” z Krakowa pt. „O Prosiaczku Brudasku”.

        Aktorzy przedstawili dzieciom pouczającą bajkę, której głównym bohaterem był Prosiaczek zwany Brudaskiem, lubiący chipsy, colę i cukierki. Wszystko, co jadł było na dodatek umazane w błotku. Prosiaczek troszeczkę narozrabiał na wiejskim podwórku. Dzieci poznały konsekwencje niezdrowego i niehigienicznego trybu życia, oceniały zachowania służące i zagrażające zdrowiu, a na koniec utrwalały wiedzę o właściwym sposobie odżywiania.

        Przedszkolakom bardzo podobała się bajka, a to dzięki aktorom, którzy prezentowali pouczające i wesołe piosenki oraz włączali dzieci do przeżywania przedstawienia poprzez dialog i ruch.

         _______________________________________________

         

        DZIEŃ PAPIESKI

        6 kwietnia 2017 r. z okazji rocznicy śmierci Jana Pawła II po raz kolejny przeżywaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Papieski. W tym roku przedstawienie animowane muzyką, tańcem i wierszami przygotowała grupa „Wróbelki Elemelki”. (A. Kraszewska)

        WRĘCZENIE NAGRÓD W KONKURSIE LITERACKIM "JESTEŚMY TACY SAMI"

        Na zakończenie spotkania zostały wręczone nagrody dla laureatów konkursu literackiego pt. „Jesteśmy tacy sami” zorganizowanego w ramach projektu społeczno – edukacyjnego „Razem od przedszkola” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Przedszkola „Pod Stokrotką” w Tarnowie.

        Jury w składzie: Ewa Dudek, Urszula Szuster – Prezes Polskiego Związku Niewidomych Koło Powiatowe w Tarnowie, Magdalena Błaszak–Chudyba – ZSS dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Tarnowie, Małgorzata Kocik – Dyrektor Przedszkola Publicznego Nr 8 "Pod Stokrotką" w Tarnowie, po zapoznaniu się ze wszystkimi nadesłanymi pracami postanowiło nagrodzić następujące prace w poniższych kategoriach:

        Wiersz:

        Kategoria 5-7 lat:

        I miejsce ex aequo

        Aleksander Gdowski „List do dzieci i pań z przedszkola” – Przedszkole Publiczne Nr 14 z Oddziałem Integracyjnym w Tarnowie

        Jakub Knapik „Razem w przedszkolu” – Przedszkole Publiczne Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Tarnowie

        II miejsce

        Julia Marcinkiewicz „Moja grupa” -  Przedszkole Publiczne nr 14 z Oddziałem Integracyjnym w Tarnowie

        Kategoria powyżej 16 lat:

        Nagroda specjalna

        Paweł Ptaśnik „Wszyscy jesteśmy tacy sami – zrozumienie” – Zespół Szkół Specjalnych dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Tarnowie

        Opowiadanie:

        Kategoria 5-7 lat

        I miejsce ex aequo

        Mateusz Galas „Przygoda na stokach Wielkiej Góry” – Przedszkole Publiczne Nr 8 „Pod Stokrotką” w Tarnowie

        Aleksandra Serek „W Sercolandii jesteśmy tacy sami” – Przedszkole Publiczne Nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi w Tarnowie

        II miejsce

        Michał Cisoń „Przygoda w kopalni” - Przedszkole Publiczne Nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi w Tarnowie

        Kategoria 11-15 lat

        Nagroda specjalna

        Norbert Chmielewski „Złamane skrzydełko” - Zespół Szkół Specjalnych dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Tarnowie

         

        Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

         

        _______________________________________________

         

        ZAJĘCIA OTWARTE 

        4 kwietnia 2017 r. w grupach dzieci młodszych: "Złote Rybki", "Krasnale" i "Misie" odbyły się zajęcia otwarte z udziałem zaproszonych do przedszkola rodziców. Zajęcia były okazją do bliższego przyjrzenia się pracy nauczyciela z dziećmi oraz ocenienia i docenienia jej wyników. Rodzice chętnie włączyli się we wspólną zabawę.

        ________________________________________________

         

        III SPOTKANIE INTEGRACYJNE W RAMACH PROJEKTU „RAZEM OD PRZEDSZKOLA”

        12 kwietnia 2017r. w naszym przedszkolu odbyło się trzecie spotkanie integracyjne zorganizowane w ramach projektu „Razem od przedszkola” z udziałem dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi oraz dzieci z naszego przedszkola z grupy Słoneczka, a także Pani Ewy Dudek. Kontynuacją było spotkanie dzieci z Przedszkola Specjalnego w Tarnowie oraz z grupy Krasnale w dniu 13 kwietnia. Tematem wiodącym spotkania było wykonanie ozdób na zbliżające się święta Wielkanocne.

        Wprowadzeniem w świąteczny klimat była historyjka obrazkowa ukazująca przygotowania do świąt. Następnie dzieci samodzielnie wymalowały jajka wielkanocne i własnoręcznie ozdobiły je w wymyślone przez siebie wzory. Kolejnym elementem warsztatów było wykonanie koszyczka wielkanocnego, w którym aktywnie uczestniczyła Pani Ewa, a obecne dzieci chętnie podpowiadały jej, co powinna zrobić. Uczestnicy, pomimo różnic oraz wzajemnej nieznajomości, ochoczo pomagali sobie w zdobieniu koszyczków różnymi materiałami – od cekinów przez kwiaty i motyle aż po kolorowe kokardki. Wykonane koszyczki zostały wypełnione zielonym siankiem (sizalem) oraz barwnymi piórkami. Największą radość sprawiło dzieciom zwieńczenie pracy – włożenie do koszyczka pisanek. Na zakończenie dzieci wspólnie bawiły się w salach oraz uczestniczyły w zabawie integracyjnej przy muzyce. (K. Cichy)

        ________________________________________________

         

        WARSZTATY LOGOPEDYCZNE

        Dnia 30 marca 2017 r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty logopedyczne dla rodziców i dzieci. Miały one na celu zaprezentowanie rodzicom różnych rodzajów ćwiczeń, w tym rozwoju mowy.

        Dzieci wraz z rodzicami wykonywały ćwiczenia oddechowe – tunel, ćwiczenia artykulacyjne i dźwiękonaśladowcze w trakcie opowieści o myszce. Ćwiczyły też wargi podczas jedzenia paluszka bez pomocy rąk oraz język poprzez zlizywanie nutelli z talerzyka. Ćwiczenia te miały być inspiracją dla rodziców do wykorzystania prostych zabaw wspierających rozwój mowy dziecka. Warsztaty były prowadzone przez logopedów pracujących w naszym przedszkolu: panie Agnieszkę Małek i Agnieszkę Sikorską.

        Zabawy logopedyczne sprawiły dużą radość dzieciom i pozwoliły cieszyć się swoimi umiejętnościami, a rodzicom choć na chwilę stać się dziećmi. Na zakończenie dzieci wspólnie z rodzicami wykonały papierowego słonia do ćwiczeń oddechowych. Bardzo dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i udział w warsztatach. A. Sikorska)

        _____________________________________________________________

         

        II SPOTKANIE INTEGRACYJNE W RAMACH PROJEKTU „RAZEM OD PRZEDSZKOLA”

        28 marca 2017r. w naszym przedszkolu odbyło się drugie spotkanie integracyjne zorganizowane w ramach projektu „Razem od przedszkola” z udziałem dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi oraz dzieci z naszego przedszkola z grupy Smerfów, a także prowadzącej spotkanie – Pani Ewy Dudek. Kontynuacja odbyła się w dniu 30 marca, gdy w spotkaniu uczestniczyły dzieci z Zespołu Szkół dla Niesłyszących i Słabosłyszących oraz z grupy Wróbelki Elemelki. Celem spotkań było zaznajomienie dzieci z trudnościami, jakie napotykają osoby niewidome oraz zapoznanie z pismem brajlowskim, a przede wszystkim integracja dzieci sprawnych z niepełnosprawnymi.

        Wprowadzeniem w tematykę było oglądnięcie filmu krótkometrażowego pt. „N jak niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku”. Dzieci w skupieniu obejrzały, jak w życiu radzi sobie osoba niewidoma oraz jak można jej pomóc. Następnie Pani Ewa opowiedziała dzieciom o swojej niepełnosprawności oraz o bardzo pomocnym piśmie brajlowskim. Każde dziecko miało możliwość obejrzeć maszynę do pisania brajlem, a także stworzyć własnoręcznie wykonaną zakładkę do książek. Dzieci wykonywały przeplatanki z kolorowych papierów, a następnie podpisali je swoim imieniem, które zostało napisane brajlem. Podczas spotkania dzieci miały także możliwość uczestniczenia we wspólnych zabawach swobodnych z dziećmi z Przedszkola „Pod Stokrotką”. Dla dzieci było to ciekawe doświadczenie. Zwieńczeniem spotkań była zabawa integracyjna z woreczkami metodą aktywnego słuchania muzyki Batti Strauss. (K. Cichy)

        ________________________________________________

         

        DNI OTWARTE W PRZEDSZKOLU

        W dniach 21 - 23 marca 2017 r. w przedszkolu "Pod Stokrotką" odbyły się dni otwarte. W tych dniach z radością gościliśmy kandydatów na przedszkolaków oraz ich rodziców. Była to okazja do wspólnej zabawy dzieci, wzajemnego poznania się i zobaczenia z bliska, jak wygląda dzień w przedszkolu. Dzieci wzięły również udział w uroczystości "Zielony Dzień - powitanie wiosny". Rodzice mieli możliwość zwiedzenia budynku przedszkola, a także porozmawiania z kadrą przedszkola. Najstarsze przedszkolaki witały małych gości częstując ciasteczkami.

        Mamy nadzieję, że po wakacjach znów się spotkamy. Do zobaczenia!!!

        ______________________________________________________

         

        ZIELONY DZIEŃ - POWITANIE WIOSNY

        21 marca 2017 r. w Przedszkolu "Pod Stokrotką" uroczyście witaliśmy nową porę roku, wiosnę. Tego dnia za oknami zrobiło się wyjątkowo słonecznie i ciepło. Dzieci i pracownicy przedszkola założyli tego dnia ubrania w różnych odcieniach koloru zielonego. Wszystkie nasze działania: wiersze, piosenki, zabawy, tańce, prace plastyczne, związane były tematycznie z wiosną i kolorem zielonym.

        Uroczystość rozpoczęła się programem artystycznym przygotowanym przez panie i dzieci z grupy II "Krasnale". Następnie dzieci z kolejnych grup prezentując piosenki i inscenizacje wierszy zapraszały Wiosnę do pozostania z nami.

        Na koniec spotkania rozstrzygnięty został rodzinny Konkurs literacki na nową piosenkę lub wiersz o Tarnowie.

        Laureatami konkursu zostali:

        Mikołaj Jarosz z grupy "Smerfy" we współpracy z mamą Katarzyną i ciocią Magdaleną;

        Magdalena Kozicka z grupy "Pracowite Pszczółki" we współpracy z mamą Katarzyną;

        Marek Brożek z grupy "Przyjaciele Kubusia Puchatka" we współpracy z tatą Łaukaszem.

        Laureaci konkursu zaprezentowali swoje piosenki i wiersze wzbudzając zachwyt i podziw zgromadzonych. Następnie otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy, które wręczyła Pani Dyrektor. Dziękujemy dzieciom i ich rodzinom za zaangażowanie i gratulujemy pomysłowości:)

        ___________________________________________________________________

         

        VII SYMPOZJUM PEDAGOGICZNE

        „Dialog, współpraca, porozumienie w wychowaniu i edukacji”. Taki tytuł nosiło tegoroczne  Sympozjum Pedagogiczne zorganizowane już po raz siódmy przez Naukowe Koło Pedagogiczne „Paidagogos”. Skierowane było do nauczycieli, pedagogów, psychologów, wychowawców, mediatorów, terapeutów, rodziców, studentów. Mogły z niego skorzystać także osoby zainteresowane poznaniem efektywnych aspektów procesów nauczania,  wychowania oraz alternatywnych  metod  rozwiązywania konfliktów  w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

        Oprócz zaproszonych gości i przybyłych zainteresowanych, naszą Uczelnię reprezentowali Jego Magnificencja Rektor prof. MWSE dr hab. Michał Woźniak, Kanclerz mgr Zofia Kozioł, Kierownik Katedry Nauk o Wychowaniu dr hab. Jan Rajmund Paśko, który prowadził sympozjum.

        Sympozjum otworzył Rektor prof. MWSE dr hab. Michał Woźniak. Następnie Kierownik Katedry Nauk o Wychowaniu prof. MWSE, dr hab. Jan Rajmund Paśko odczytał skierowany do organizatorów list Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Prezes Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka Barbary Janiny Sochal. Element artystyczny stanowił występ dzieci z Przedszkola Publicznego nr 34 w Tarnowie, które zaprezentowały dwa układy taneczne do utworów „Halleluja” z repertuaru Leonarda Cohena oraz „Boro, boro” z repertuaru Arasha (dzieci przygotowała do występu lic. Agnieszka Biedroń). Dalszy ciąg występów dzieci przejęło Przedszkole Publiczne nr 8 „Pod Stokrotką” w Tarnowie. Piosenkę „Nasz Tarnów” wykonała Liwia Stareńczak – lat 6, którego autorami tekstu są : mgr Marta Falińska, lic. Jerzy Bardel, a opracowania muzycznego:  lic. Jerzy Bardel. W kolejnej części najmłodsi zaprezentowali składankę pięciu tańców do muzyki klasycznej i współczesnej. Były to: “Walc z bajki Anastazja”, “Country Dance” Georga Friderica Handla, „Polka Trisz – Trasz”  Johanna Straussa, „Le Basque” Jamesa Galweya i układ taneczny do czołówki z filmu „Jack i piraci z Nibylandii”. Grupę przygotowała mgr Marta Falińska – asystent w Katedrze Nauk o Wychowaniu oraz mgr Danuta Banaś.

        Część teoretyczną otworzyły lic. Joanna Zaklikiewicz – studentka studiów II stopnia na kierunku Pedagogika oraz Monika Wajda – studentka studiów I stopnia na kierunku Pedagogika, które wygłosiły referat pt. „Działalność Naukowego Koła Pedagogicznego Paidagogos w ujęciu pedagogiki Janusza Korczaka”. Wyjaśniły po krótce cele koła, zaprezentowały dotychczasowe działania oraz zachęcały wszystkim studentów do zaangażowania się w organizacje studenckie działające na naszej uczelni. Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Zawodowych Mediatorów mgr Jerzy Śliwa opowiedział o mediacjach w prelekcji pt.: „Jak? Droga do porozumienia. Modele i praktyka”. Przedstawił zarys działania mediatorów, ich obecne działania i przedsięwzięcia. Mecenas Marcin Targosz przedstawił referat na temat „Praw Człowieka w kontekście Praw Dziecka – rozwiązania Konstytucyjne i Międzynarodowe”. Przedstawił obecną sytuację istnienia praw dziecka – praw człowieka w rzeczywistości współczesnego nauczyciela. Mecenas Piotr  Ćwiertnia z Kancelarii Adwokackiej z Krakowa mówił o „Ochronie nauczyciela na gruncie obowiązujących przepisów prawa”. Wyjaśnił kiedy, w jakich okolicznościach nauczyciel jest chroniony przez prawo, co o tym mówi karta nauczyciela oraz przedstawił kilka przestępstw działających na szkodę nauczyciela. Doktor Barbara Klasińska z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wygłosiła referat pt.: „Mądrość wychowania ukryta w przysłowiach ludowych.” Na podstawie konkretnych cytatów powstałych na przestrzeni wieków przedstawiła ich współczesne znaczenie. Pani mgr Magdalena Lis - pełnomocniczka oddziału w Krakowie i Tarnowie Fundacji "Dr Clown" opowiedziała o „Terapii śmiechem i zabawą w pracy z dzieckiem, w tym w trudnej sytuacji życiowej”. W swoim wystąpieniu zaktywizowała uczestników poprzez wyjaśnienie czym jest joga śmiechu i zaprezentowanie kilku ćwiczeń. Następnie doktor Dariusz Dąbek - mediator,  wykładowca akademicki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie           mówił o „Prawach człowieka a dydaktyce pedagogicznej”. Pani mgr Anna Duda z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Stowarzyszenia Mediatorów Polskich w Rzeszowie nakreśliła zarys problematyki „Mediacji szkolnych”. Wyjaśniła schemat ich powstawania i najważniejsze aspekty działania tego typu inicjatywy w szkole.  Pan mgr Rafał Fudala z Przedszkola Samorządowego nr 82 w Krakowie swoja wystąpienie oparł na „Edukacji etnicznej w przedszkolu”. Nawiązał również do badań, które przeprowadził wśród ludności ukraińskiej i przedstawił ich pogląd na temat edukacji etnicznej zarówno w przedszkolu jak i w szkole. Pani mgr Paulina Koperna z Przedszkola Samorządowego nr 82 w Krakowie nawiązała do „Wykorzystania elementów socjoterapii w codziennej pracy nauczyciela”. Wyjaśniła czym jest socjoterapia i podała przykłady zastosowania jej elementów w pracy nauczyciela przedszkola.

        Sympozjum zakończyło wystąpienie  Kierownika Katedry Nauk o Wychowaniu dra hab. Jana Rajmund Paśki, który podziękował wszystkim za uczestnictwo i zaprosił na  kolejną edycję sympozjum już za rok.

        –Było to wyjątkowe sympozjum, ponieważ organizowane przez nowy zarząd koła. Jesteśmy dumni, że to coroczne wydarzenie cieszy się tak dużym zainteresowaniem  nauczycieli, pedagogów, rodziców i oczywiście studentów. W tym roku po raz pierwszy gościliśmy mediatorów, adwokatów, prawników. Staramy się poruszać coraz to nowe tematy, które w rzeczywisty sposób skupiają uwagę współczesnego nauczyciela. Nasze wysiłki kierują się właśnie w stronę nieustannego doskonalenia i samokształcenia. Dziękujemy wszystkim naszym prelegentom, gościom oraz patronom i partnerom za wsparcie – mówi Monika Wajda – organizator sympozjum i prezes „Paidagogos”.

        Sympozjum objęli patronatem: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Prezydent Miasta Tarnowa Roman Ciepiela, Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka w Warszawie, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Zawodowych Mediatorów. Partnerami byli: Przedszkole Publiczne nr 8 "Pod Stokrotką" w Tarnowie, Przedszkole Publiczne nr 34 w Tarnowie Pani Urszula Ciężadło, Targosz, Gajda Adwokaci S.C., Fundacja "Dr Clown", Piotr Ćwiertnia Kancelaria Adwokacka w Krakowie, Studenckie Koło Artystyczno Naukowe Teatromanów i Studenckie Koło Młodych Naukowców działające przy Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. (M. Falińska)


        _____________________________________________________________

         

        DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 9

        14 marca 2017 r. najstarsze przedszkolaki wzięły udział w „Dniach otwartych drzwi” Szkoły Podstawowej nr 9 im. Orląt Lwowskich z oddziałami integracyjnymi w Tarnowie. Dla dzieci była to okazja poznania budynku szkoły, zapoznania się z bogatą ofertą placówki i wzięcia udziału w ciekawych zajęciach przygotowanych specjalnie dla nich. Przejęte i zafascynowane przedszkolaki wędrowały po szkole pod przewodnictwem wróżki Alicji i księcia Patryka. Wzięły udział w warsztatach muzycznych „Zabawy z rytmem”, w ramach których mogły tworzyć własne instrumenty muzyczne. W świetlicy szkolnej zabawą, tańcem i śpiewem  powitały wiosnę. Komponując „Baśniowe kwiaty”, włączyły się aktywnie w zajęcia plastyczne. W salce teatralnej przedszkolaki obejrzały inscenizację baśni pt. „Śpiąca królewna”, a następnie podziwiały rewię innych, znanych i mniej znanych, postaci baśniowych. Ze światem bajek i zagadek miały też okazję zmierzyć się w bibliotece szkolnej. Naturalne pragnienie doświadczania, sprawdzania, eksperymentowania dzieci mogły nasycić w ramach warsztatów „Mali naukowcy”. W sali gimnastycznej podziwiały swoich starszych kolegów w pokazie gimnastycznym oraz tańcu towarzyskim. Ogromne wrażenie na przedszkolakach zrobiły zajęcia edukacyjne „Świat zmysłów” z udziałem psa terapeutycznego. Dzieci posmakowały też nauki języka angielskiego i niemieckiego, ale na wesoło, w grach i zabawach.

        Bogate we wrażenia przedszkolaki z żalem opuszczały budynek szkoły, ale z nadzieją, że wiele z nich rozpocznie w niej naukę już niedługo, bo po wakacjach. Do zobaczenia !!!

        ______________________________________________________________________________

         

        CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM Z UDZIAŁEM DZIECI I MŁODZIEŻY Z PAŁACU MŁODZIEŻY

        13 marca 2017 r. w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” dzieci i młodzież z gimnazjum oraz liceum pod kierunkiem Pani Izabeli Surdej - polonistki pracującej w Pałacu Młodzieży, zaprezentowali przedszkolakom wiersze o różnorodnej tematyce.

        Goście wzbudzili wielkie zainteresowanie wśród dzieci, ponieważ wcielili się w bajkowe postacie: Królewny Snieżki, Kopciuszka, krasnala, pajacyka oraz księżniczek. Uczniowie zaprezentowali dzieciom utwory Jana Brzechwy – klasykę polskiej literatury. Przeczytali takie wiersze jak: „Na straganie”, „Kaczka dziwaczka”, „Samochwała”, „Leń”, „Skarżypyta”, „Hipopotam”, „Tańcowała igła z nitką” oraz wiele innych. Wiersze Brzechwy poza humorem zawierają zaskakujące zakończenie, uczą i wychowują, ośmieszają naganne zachowania, a pochwalają dobre. Pani Izabela Surdej zadbała, aby utwory czytane dzieciom były interesujące, kształcące oraz zabawne. Dzieci od razu złapały świetny kontakt ze starszymi kolegami i koleżankami, tworząc miłą i sympatyczną atmosferę.

        Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor wręczyła naszym gościom dyplomy oraz zakładki do książki, a przedszkolaki w podziękowaniu nagrodziły starszych kolegów i koleżanki gromkimi brawami. (A. Sikorska)

        _______________________________________________________________

        SŁODKIE URODZINY TARNOWA

        7 marca 2017 r. nasze przedszkolaki wzięły  udział w obchodach Słodkich Urodzin Tarnowa z okazji 687. rocznicy lokacji miasta. Uroczystości rozpoczęły się w Zaułku Łokietka gdzie każdy otrzymał chorągiewkę Tarnowa, i  z którego przedszkolaki przeszły w asyście orszaku króla Łokietka na Rynek. Tam otrzymaliśmy niebieskie i żółte baloniki napełnione helem, które wypuściliśmy wspólnie do nieba, zaśpiewaliśmy wspólnie piosenki, a na koniec czekały na nas pyszne muffinki. Uroczystość mająca tło historyczne stała się okazją do miłego spotkania i była wspaniałą lekcją patriotyzmu.

        ________________________________________

         

        TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

        7 marca 2017 r. aktorzy Teatru „Skrzat” z Krakowa przedstawili naszym przedszkolakom spektakl pt. „Tajemnicza wyspa”. Była to historia przygód pirata, który przybył na wyspę w poszukiwaniu skarbu. Na wyspie pirat spotkał Wodnika, który zdradził mu, że odnajdzie skarb jeżeli rozwiąże trzy zadania: zdobędzie pióro kolorowego ptaka, odnajdzie złoty kamień i cudowny kwiat. Z pomocą przedszkolaków pirat wykonał wszystkie zadania i uświadomił sobie, że prawdziwym skarbem, który odnalazł jest miłość i przyjaźń. Pirat postanowił więc zostać na wyspie, ponieważ ptak podarował mu piękno, smok – radość życia, zaś królewna – miłość.

        Przedstawienie jak zwykle bardzo podobało się dzieciom i już nie mogą doczekać się następnego przedstawienia.

        _______________________________________

         

        POKAZY CHEMICZNE "KOLOROWA CHEMIA"

        23 i 24 lutego 2017 r. w naszym przedszkolu dzieci uczestniczyły w pokazach chemicznych pt. „Kolorowa chemia”, które przeprowadziła pani chemik Katarzyna Jórasz. Na początku pani Katarzyna przedstawiła specyfikę pracy chemika, zapoznała dzieci ze swoim zawodem i pokazała sprzęt laboratoryjny. Przedstawiła pozytywne i negatywne zastosowania chemii w codziennym życiu. W dalszej kolejności pani chemik przeprowadziła kilka doświadczeń, którym towarzyszyły salwy śmiechu, okrzyki zdziwienia i brawa. To były istne "czary – mary”. Nagle kolory zmieniały się, ciała stałe znikały, błyskało, huczało, mgłą zasnuwało. Przedszkolaki pełne wrażeń wróciły do swoich sal. Może „chemia na wesoło” rozbudzi w dzieciach zainteresowanie tą dziedziną nauki i zaszczepi chęć bycia w przyszłości prawdziwym chemikiem?

        ______________________________________________

         

        PRZEDSTAWIENIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3

        21 lutego 2017 r. sześciolatki z grup: „Mądre Sowy” i „Wróbelki Elemelki” z wychowawczyniami przyjęły zaproszenie i pojechały do Szkoły Podstawowej Nr 3. Młodzi aktorzy z klasy III a wystąpili z przedstawieniem pt. „Zimowa ballada”. Mimo deszczowej pogody swoją grą wprowadzili swoich młodszych kolegów w zimowy nastój. Przedszkolakom bardzo podobała się gra aktorów oraz piękna scenografia. Na zakończenie każdy otrzymał drobny upominek i ulotkę z ofertą szkoły zachęcającą do zapisu. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie.

        _____________________________________________________________

         

         

        OD PRZEDSZKOLA WSZYSTKO SIĘ ZACZYNA

        Jaki wpływ na kształtowanie dziecięcych umysłów ma edukacja matematyczna i techniczna w przedszkolu? Jak przygotować nasze pociechy do szkoły, aby odnosiły sukcesy edukacyjne? Jak to robić, aby przygotować nasze dzieci do liczenia i myślenia technicznego? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi uzyskały nauczycielki i nauczyciele pracujący w przedszkolach w innowacyjnym kursie e-learningowym.

        Od stycznia 2017 r. Przedszkole Publiczne Nr 8 „Pod Stokrotką” w Tarnowie uczestniczy w kursie e-learningowym „Skuteczne wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci wraz z edukacją matematyczną i techniczną w przedszkolu” organizowanym przez Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.

        Elitarna sieć przedszkoli - Przedszkole uczące się

        Kurs został utworzony z inicjatywy profesor Edyty Gruszczyk – Kolczyńskiej, ekspertki w zakresie wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Przystępując do uczestnictwa w kursie e-learningowym, placówka otrzymała tytuł „Przedszkole uczące się”, a także została przyjęta do elitarnego i prestiżowego Programu Partnerstwa APS skupiającego ponad 240 przedszkoli.

        Celem tego ogólnopolskiego programu jest wspieranie placówek edukacyjnych w zakresie wymiany wiedzy, stosowania dobrych praktyk oraz wdrażania nowatorskich działań edukacyjnych. Placówki skupione w Programie Partnerstwa APS można poznać na stronie www.przedszkola-aps.edu.pl

        Najbardziej aktywni uczestnicy kursu otrzymają nieodpłatne zaproszenie na konferencję lub całodniowe, stacjonarne szkolenie z zakresu edukacji technicznej, które zostaną zorganizowane w siedzibie organizatora.

        Również formuła kursu jest nie bez znaczenia. E-learning pod postacią filmów edukacyjnych: wykładów oraz zajęć z dziećmi w przedszkolu to innowacyjne rozwiązanie, które nie tylko ma bardziej przyjazną formę ale także, jak to e-learning, pozwala na większą swobodę w planowaniu nauki  przez słuchaczy kursu niż standardowe szkolenia.

        Więcej informacji na temat programu znajdują się na stronie: www.przedszkola-aps.edu.pl

        Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie to najstarsza uczelnia pedagogiczna w Polsce, która od  blisko stu lat kształci nauczycieli wszystkich szczebli edukacji. Akademię współtworzyły takie osobistości jak Maria Grzegorzewska, Janusz Korczak, profesor Maria Łopatkowa czy obecny Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak.

        ____________________________________________________________________

         

        ZABAWA KARNAWAŁOWA

        15 lutego 2017 r. w naszym przedszkolu odbyła się zabawa karnawałowa. Przedszkole wypełniło się bohaterami bajek, baśni i legend. Niektóre dzieci, przebrane w stroje, były wprost nie do poznania. Wszyscy wspólnie bawiliśmy się na sali wielofunkcyjnej, która specjalnie na tę okazję została udekorowana. W naszej cudownej zabawie towarzyszył nam nasz niepowtarzalny pan Jurek, którego muzyka i śpiew porywały nas do tańca. Na zakończenie każde dziecko otrzymało upominek w postaci książki i puzzli. Zabawa była wspaniała, o czym można się przekonać oglądając zdjęcia w galerii.

        _____________________________________________________

         

        TEATR LALEK "BAJKA" W PRZEDSZKOLU

        14 lutego 2017 r. gościliśmy w naszym przedszkolu Teatr Lalek "Bajka" ze Starego Sącza. Aktorzy zaprezentowali spektakl na podstawie baśni H. Ch. Andersena pt. „Calineczka”.

        Bajka o malutkiej dziewczynce, mierzącej zaledwie cal wzrostu, bardzo spodobała się naszym przedszkolakom. Dzieci z zapartym tchem i zaciekawieniem oglądały kolejne etapy wędrówki Calineczki oraz towarzyszyły jej w poznawaniu nowych przyjaciół. Na uwagę zasługiwały wszystkie kukiełki i ich piękne stroje. Dopełnieniem całości była wzruszająca muzyka i barwna scenografia, co pozwoliło aktorom na ukazanie całego piękna tej bajki. Na zakończenie wszyscy podziękowali aktorom gromkimi brawami za dostarczone emocje.

        ______________________________________________________________________

         

        SUKCES W IX  REGIONALNYM PRZEGLĄDZIE KOLĘD I PASTORAŁEK „GORE GWIAZDA JEZUSOWI”

        25 stycznia 2017 r. dziewczynki z naszego przedszkola: Lena Sikorska, Ola Bogusz, Gabrysia Szczepanik, Maja Grzegorzak wzięły udział w IX  Regionalnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek „Gore Gwiazda Jezusowi” zorganizowanym  przez Zespół Szkół Sportowych w Tarnowie. Pomimo dużej konkurencji, za piękne wykonanie pastorałki „Emmanuel”, dziewczynki zdobyły tytuł laureata konkursu. (A. Kraszewska)

        Gratulujemy!

        _________________________________________

         

        KONCERT ZESPOŁU MUZYCZNEGO CAMERT’S BAND

        23 stycznia 2017 r. w naszym przedszkolu odbył się koncert zespołu muzycznego Camert’s Band, który przybył na zaproszenie Rady Rodziców. Muzycy zagrali i zaśpiewali szlagiery, przeboje dla najmłodszych, jak również współczesne przeboje muzyki rozrywkowej i disco polo. Początkowo dzieci słuchały z ciekawością, by po chwili aktywnie włączyć się we wspólną zabawę. Znalazły się też chętne wokalistki, które wspomogły zespół swoim głosem.

        Zespół muzyczny Camert's Band prezentując wysoki poziom wokalno-instrumentalny, dużą umiejętność prowadzenia imprezy, a także odpowiedni dobór repertuaru przyczynił się do wspaniałej i niezapomnianej zabawy wszystkich uczestników imprezy.

        Serdecznie dziękujemy zespołowi za wspaniały koncert, a Radzie Rodziców za jego zorganizowanie.

        ____________________________________________________________

         

        ŚWIĘTO BABCI I DZIADZIA

        W dniach 17 - 20 stycznia 2017 r. w naszym przedszkolu gościliśmy Babcie i Dziadziów. Przedszkolaki ze wszystkich grup wraz z wychowawczyniami przygotowały programy artystyczne. Dzieci zaprezentowały wiersze, piosenki, inscenizacje i tańce. Występy były dla małych artystów nie lada wyzwaniem, niemniej dzieci wypadły wspaniale, a świadczyły o tym brawa i pochwały miłych gości. Składając życzenia, wnuki wręczyły swoim dziadkom przygotowane własnoręcznie lub przy pomocy wychowawczyń podarunki. Po występach, dzieci zaprosiły gości na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

        ___________________________________________________________________

         

        KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

        18 stycznia 2017 r. cztery dziewczynki z naszego przedszkola: Maja Grzegorzak, Liwia Stareńczak, Gabrysia Szczepanik i Ola Bogusz wzięły udział w Konkursie kolęd i pastorałek zorganizowanym przez Przedszkole Publiczne Nr 14 w Tarnowie.

        Dziewczynki zaprezentowały pastorałkę „Emmanuel” zdobywając najwyższe uznanie jury. Na koniec występu dziewczynki otrzymały nagrody i słodycze. (A. Kraszewska)

        ___________________________________________________________________

         

        I SPOTKANIE INTEGRACYJNE W RAMACH PROJEKTU „RAZEM OD PRZEDSZKOLA”

        16 stycznia 2017 r. w naszym przedszkolu odbyło się pierwsze spotkanie integracyjne w ramach projektu „Razem od przedszkola” z udziałem grup starszych oraz zaproszonego gościa – pani Ewy Dudek – osoby niewidomej. Celem spotkania było rozbudzenie dziecięcej wrażliwości na szeroko rozumianą „inność”, a także uwrażliwienie dzieci na problemy osób niepełnosprawnych.

        Wprowadzeniem w temat osób niewidomych była bajka z serii „Bajki bez barier” pt. „Bursztyn” A. Chmielewskiej, opowiadająca o życiu Alicji – dziewczynki niewidomej. Następnie pani Ewa opowiedziała dzieciom o swojej codzienności i trudnościami związanymi z byciem osobą niewidomą. Zaprezentowała też kalendarz i książeczki napisane Brail’em - systemem zapisu i odczytu informacji dla niewidomych i niedowidzących, które dzieci mogły spróbować przeczytać przy pomocy paluszków.

        Kolejnym elementem spotkania integracyjnego była wspólna zabawa z panią Ewą. Panie zawiązały chętnym dzieciom oczy, a następnie wręczyły dzieciom różne przedmioty, które przedszkolaki kolejno rozpoznawały przy pomocy zmysłów: dotyku, smaku oraz węchu. Później, do zabawy „Wytęż słuch”, panie zawiązały wszystkim dzieciom oczy, by choć przez chwilę mogły zobaczyć świat z perspektywy osoby niewidomej. Zabawa polegała na podawaniu piłeczki rusałki kolejnej osobie polegając wyłącznie na słuchu i dotyku.

        Zwieńczeniem spotkania była wspólna zabawa – pani Ewy oraz dzieci w „Serduszko”. (K. Cichy)

        _______________________________________________

         

        ”CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” Z UDZIAŁEM KONFERANSJERA MARCINA WALKOWICZA

        13 stycznia 2017 r. w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” gościliśmy w naszym przedszkolu konferansjera, pianistę, wokalistę - Marcina Walkowicza. Pan Marcin przeczytał dzieciom klasyczne baśnie ze zbioru „Baśnie z całego świata”, wśród których znalazły się takie tytuły jak: „Królewna Śnieżka”, „Śpiąca królewna”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Baśń o smoku wawelskim” oraz „Lew i mysz”. Dzieci z zaciekawieniem słuchały czytanych przez pana Marcina znanych im interpretacji baśni. Mnóstwo radości sprawiło przedszkolakom modulowanie głosu wykonane przez pana Marcina w czasie czytania baśni.

        Następnie pan Marcin opowiedział dzieciom o swojej pracy w radiu jako konferansjer. Dzieci miały także możliwość poćwiczyć z panem Marcinem swoje narządy artykulacyjne i wykonać rozgrzewkę, jaką przeprowadzają radiowcy.

        Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała Panu Marcinowi za profesjonalne przeczytanie baśni oraz wsparcie akcji, a także wręczyła dyplom. (K. Cichy)

        ________________________________________________________________

         

        SPOTKANIE KOLĘDOWE

        Czas Bożego Narodzenia jest wyjątkowy przede wszystkim dlatego, że jesteśmy bardziej otwarci na drugiego człowieka, mamy dla siebie trochę więcej czasu, staramy się podtrzymywać tradycje, spotykamy się – nie tylko w kościołach aby śpiewać kolędy. I właśnie takie kolędowe spotkanie miało miejsce 12 stycznia 2017 r. w Przedszkolu „Pod Stokrotką”. Rada Rodziców wspólnie z przedszkolem zorganizowała tradycyjny wieczór kolędowy. Wśród licznie zgromadzonych gości nie zabrakło przedszkolaków, ich rodziców, dziadków i rodzeństwa.

        Pięknie udekorowana sala wielofunkcyjna stwarzała właściwy klimat, który jeszcze bardziej rozwinęły dzieci z grupy „Mądre Sowy” przedstawiając Jasełka. Po występie małych artystów nadeszła pora na wspólne kolędowanie. Pod kierunkiem pani katechetki Agaty Kraszewskiej, która z zespołem gitarzystek akompaniowała na gitarze, starsze przedszkolaki śpiewały kolędy. Do kolędowania z chęcią dołączyli wszyscy zebrani.

        Ostatnim punktem spotkania była aukcja bożonarodzeniowych szopek wykonanych na konkurs rodzinny, którego organizatorem była Rada Rodziców działająca w naszym przedszkolu. Aukcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Szopki spotkały się z wielkim uznaniem, a rodzice, dziadkowie i pracownicy przedszkola nie szczędzili grosza, licytując coraz wyższe stawki. Całkowity dochód z aukcji został przekazany na doposażenie sal naszego przedszkola w materiały dydaktyczne.

        ______________________________________________

         

        PROJEKT „POLSKA W POCZTÓWCE”

        W roku szkolnym 2016/2017 grupa IX „Słoneczka” bierze udział w projekcie „Polska w pocztówce”. Projekt polega na wymianie kartek pocztowych z przedszkolami w różnych miastach naszego kraju. Przedszkola współpracujące w projekcie opracowują również prezentacje multimedialne, w których przedstawiają swój region oraz swoje przedszkole. Celem projektu jest kształtowanie więzi dzieci z regionem oraz zaznajomienie ich z naszym krajem, jego granicami i jego ciekawymi zakątkami, a także kulturą w poszczególnych województwach. (K. Cichy)

        __________________________________________

         

        „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” Z UDZIAŁEM ŻUŻLOWCA JANUSZA KOŁODZIEJA

        9 stycznia 2017 r. w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” gościliśmy w naszym przedszkolu żużlowca Janusza Kołodzieja. Pan Janusz przeczytał dzieciom bajki z serii „Rajdek – mała wyścigówka” zatytułowane „Pierwszy dzień na Srebrnym Torze” oraz „Zazdrosny Rajdek”. Książeczki opowiadały o przygodach małej, czerwonej wyścigówki – Rajdka, która w każdej sytuacji chciała urządzać wyścigi z innymi samochodami. Dzieci rozróżniały kolory oraz numery kolejnych samochodów. Z zaciekawieniem słuchały czytanej przez Pana Janusza bajki oraz oglądały barwne ilustracje.

        Następnie Pan Janusz opowiedział dzieciom o swoim niebezpiecznym zawodzie. Przedstawił zasady żużla oraz opowiedział o treningach. Pan Janusz zrelacjonował także swoją własną historię związaną z żużlem. Kolejno zaprezentował elementy ubioru żużlowca – kevlar żużlowy, kask, gogle oraz specjalne rękawiczki. Dzieci mogły przez chwilę poczuć się jak zawodowy żużlowiec i przymierzyć kolejne części stroju.

        Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor podziękowała Panu Januszowi oraz wręczyła dyplom wraz z zakładką do książki. (K. Cichy)

        _________________________________________________________________

         

        GÓRA GROSZA

        Nasza przedszkole od kilku lat bierze udział w akcji „Góra Grosza”, organizowanej przez Towarzystwo „Nasz dom”. W dniach od 28 listopada do 9 grudnia 2016r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola włączyły się w zbiórkę grosików. Celem akcji „Góra Grosza” było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzeniu i dofinansowaniu domów dziecka. W tym roku udało nam się zebrać 324.69zł.

        Najdrobniejsze monety, zebrane w tak dużej ilości, mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Uświadamiamy naszym przedszkolakom, że powinniśmy być wrażliwi i nieobojętni na los innych, że powinniśmy się zjednoczyć dla wspólnego celu.

        Serdecznie dziękujemy wszystkim za czynny udział w akcji. Po raz kolejny udowodniliście, że los potrzebujących dzieci nie jest Wam obojętny. (E. Kwaśny) 

        _______________________________________________________________

         

        "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM" Z UDZIAŁEM LEKARZA

        4 stycznia 2017 r. w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” naszym kolejnym gościem w przedszkolu był lekarz rodzinny Mariusz Skopek, pracujący w przychodni, tato Mai z grupy „Krasnali”. Najpierw gość opowiadał o swojej pracy, a kandydatów na lekarzy uprzedził, że przed nimi jeszcze dużo nauki. Dzieci miały okazję lepiej zapoznać się z zawodem lekarza. Pan Mariusz  wyjaśnił, w jaki sposób można zapobiegać infekcjom, jak należy dbać o siebie, oraz jak ważne dla zdrowia jest przestrzeganie higieny i zdrowego stylu życia. Dzieci miały możliwość zapoznania się z przedmiotami, których w codziennej pracy używa lekarz: szpatułki do gardła, termometr, ciśnieniomierz, stetoskop, otoskop oraz tablice do badania wzroku. Przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały i zadawały mnóstwo pytań. Demonstracja stetoskopu i możliwość posłuchania bicia serca wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród przedszkolaków. Dużo radości sprawiło dzieciom również badanie ucha otoskopem oraz mierzenie ciśnienia.

        W kolejnej części spotkania nasz gość przeczytał dzieciom wiersz „Katar” J. Brzechwy, który mówi o tym jak szybko roznoszą się choroby, że z zarazkami nie ma żartów i nie wolno pozwolić im się rozprzestrzeniać. Zrobił to tak profesjonalnie i tak zabawnie, że mała publiczność z chęcią słuchała i czekała, żeby włączyć się w naśladowanie kichania. Było przy tym mnóstwo śmiechu i zabawy. Pan Mariusz zaprezentował również dwie książeczki  „Kicia Kocia jest chora” A. Głowińskiej, która wyjaśnia jak Kicia Kocia poradziła sobie z chorobą oraz  książeczkę „Zuzia idzie do lekarza” L. Schneider o przygodach Zuzi, która idzie na badania kontrolne. Przeczytał także wiersz S. Jachowicza „Chory kotek” o chorobie kotka wskutek przejedzenia. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor wręczyła naszemu gościowi podziękowanie oraz zakładkę do książki.

        Za miło spędzony z nami czas serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że Pan Mariusz odwiedzi jeszcze nasze przedszkole. (A. Sikorska)

        ___________________________________________________________________

         

        PRZEDSZKOLAKI NA PRZEDSTAWIENIU TEATRALNYM W SP 9

        21 grudnia 2016 r. dzieci z grup: „Mądre Sowy” i „Wróbelki Elemelki” skorzystały z zaproszenia do zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej Nr 9 na przedstawienie teatralne pt. „O diabełku, który chciał być dobry”. Uczniowie świetnie odegrali swoje role i udowodnili, że rzeczy niemożliwe stają się możliwe. Przedszkolakom bardzo podobała się gra aktorów oraz piękna scenografia.

        __________________________________________________________________

         

        ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO "BOŻONARODZENIOWA SZOPKA - KULTYWOWANIE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA"

        Z zapałek, drewna, słomy, papieru, makaronu - pomysłów na bożonarodzeniową szopkę i tym razem nie zabrakło. Znalazły się w nich biblijne postacie: Święta Rodzina, Trzej Królowie, anioły, pasterze, a także zwierzęta. Zachwycały starannością i precyzją wykonania, dbałością o każdy detal.

        20 grudnia 2016 r. podczas Przedszkolnej Wigilii i powitania zimy ogłoszono wyniki konkursu na Bożonarodzeniową szopkę. Jego celem było podtrzymywanie staropolskiej tradycji robienia szopek, oraz zachęcanie całych rodzin do ich robienia.
        Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Na konkurs wpłynęło 24 szopki. Wykonały je przedszkolaki z pomocą rodziców, dziadków, opiekunów. Jury miało duży problem z wyborem najciekawszej szopki.
        Przyznano 12 nagród głównych i 12 wyróżnień w 2 kategoriach wiekowych. Laureaci wszystkich prac otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Jury brało pod uwagę zarówno sposób wykonania, ale również pomysł na przekazanie przesłania zawartego w pracy.

        Kategoria 3-4 lata:

         

        Miejse I ex aequo:

        Liliana Ciężadło - Gr. II

        Wojciech Podlasek - Gr. I

         

        Miejsce II ex aequo:

        Izabela Jarmuła - Gr. I

        Maja Wydro - Gr. III

         

        Miejsce III ex aequo:

        Gabriela Stepek - Gr. II

        Zuzanna Szczepanik - Gr. I

         

        Wyróżnienia:

        1) Jakub Syjud - Gr. III

        2) Zuzanna Limanowska - Gr. IV

         

        Kategoria 5-6 lat:

         

        Miejsce I ex aequo:

        Alicja Niedziela - Gr. VIII

        Dawid Heleniak - Gr. IX

         

        Miejsce II ex aequo:

        Dominika Bęben - Gr. VII

        Mateusz Bednarz - Gr. VIII

         

        Miejsce III ex aequo:

        Marcin i Ania Jachymek - Gr. VII i Gr. III

        Dawid Porębski - Gr. VIII

         

        Wyróżnienia:

        1) Gabriela Szczepanik - Gr. VIII

        2) Liwia Stareńczak - Gr. VII

        3) Lena Kasprzyk - Gr. VII

        4) Aleksandra Paprocka - Gr. VI

        5) Jakub i Mateusz Krysztofik - Gr. VI

        6) Daria Walaszek - Gr. V

        7) Maja Szpot - Gr. V

        8) Mateusz Galas - Gr. V

        9) Nina Rutkowska - Gr. IX

        10) Joanna Hebda - Gr. VIII

        ______________________________________________________________________________

         

        PRZEDSZKOLNA WIGILIA 

        20 grudnia 2016 r. w naszym przedszkolu jak co roku odbyła się długo wyczekiwana przedszkolna Wigilia, w której uczestniczyły wszystkie dzieci, pracownicy, emerytowani pracownicy i rodzice.

        Ten uroczysty dla wszystkich dzień uświetnił program jasełkowy w wykonaniu dzieci z grupy „Mądre Sowy” pod opieką pań wychowawczyń. Dzięki tym aktorskim występom można było odczuć, że Pan Jezus przychodzi do wszystkich, obdarzając nas swoją Maleńką Miłością.

        Po jasełkach dzieci z grupy "Misie" w pięknych strojach aniołków przedstawiły program artystyczny na powitanie nowej pory roku - zimy. Następnie zostały ogłoszone wyniki rodzinnego konkursu plastycznego pt. "Bożonarodzeniowa szopka - kultywowanie Świąt Bożego Narodzenia", którego organizatorem była Rada Rodziców przy naszym przedszkolu. Wręczenia dyplomów i nagród dla laureatów dokonała Dyrektor Przedszkola Małgorzata Kocik przy udziale przewodniczącej Rady Rodziców Pani Hasmik Heleniak.

        Na koniec wspaniałym momentem było wspólne dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje z bliskimi.

        Po występach wszyscy zjedli uroczysty obiad wigilijny: barszczyk z uszkami, pierogi z kapustą, rybę i kompot z suszonych owoców.

        _____________________________________________

         

        ZAJĘCIA SENSOPLASTYCZNE „KRAINA BRUDASKA”

        15 grudnia 2016 r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty dla rodziców, nauczycieli i dzieci pt. „Kraina brudaska - czyli sensoplastyka na wesoło”. Zajęcia warsztatowe kształtowały umiejętności samodzielnego działania, poszukiwania przez dzieci nowych rozwiązań,  nowych form wyrazu. Zajęcia rozbudziły wyobraźnie twórczą dzieci, samodzielność i wiarę we własne siły.

         Podczas  warsztatów uczestnicy obserwowali zmiany zachodzące w wodzie po dodaniu barwnika spożywczego- rozróżnianie kolorów. Po uzyskaniu konkretnej barwy uczestnicy mieszali kolorowa wodę z mąką ziemniaczaną, dzięki czemu powstała cieć przypominająca ruchome pisaki. Dzieci otwierając swoją wyobraźnie rysowały wspólnie kolorową cieczą na szarym papierze. Na koniec dzieci stymulowały swoje ciało chodząc po kolorowej cieczy stopami we wcześniej przygotowanych długich miskach z dodatkiem ryżu, kaszy, grochu.

        Wszystkim uczestnikom, warsztaty sprawiły ogromną radość i wzmocniły więzi  z rodzicami. Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem rodziców i dzieci. Zapraszamy na następne zajęcia logopedyczne – już w lutym! (M. Falińska)

        _________________________________________________

         

        TEATRZYK "SKRZAT" W PRZEDSZKOLU

        12 grudnia 2016 r. nasze przedszkole odwiedzili aktorzy Teatrzyku „Skrzat”, którzy przedstawili spektakl pt. „Dokąd poszło zdrowie”. Mali widzowie dowiedzieli się jak należy dbać o zdrowie. Poznały wesołego smoka, pieska który za dużo zjadł ciasteczek, zbója, co bał się zastrzyków oraz kibica, który zbyt wiele czasu spędzał przy komputerze. Po przedstawieniu dzieci obiecały, że będą dbać o swoje zdrowie, higienę osobistą, będą również pamiętać o zdrowym odżywianiu, spędzaniu czasu na świeżym powietrzu i uprawianiu sportu. Dzieci wspaniale bawiły się na przedstawieniu i aktywnie uczestniczyły w spektaklu dzieląc się swoją wiedzą o tym jak unikać zachorowań.

        _______________________________________

         

        CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM Z UDZIAŁEM KSIĘDZA

        W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zaproszenie do czytania  przyjął ksiądz Tomasz Góra z Parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Spotkanie odbyło się 12 grudnia 2016 r. w naszym przedszkolu.

        Ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia ksiądz przeczytał młodszym przedszkolakom książeczkę „W Betlejem” E. Wygonik, natomiast starszym opowieści biblijne „Narodziny Jezusa”. Ksiądz wprowadził dzieci w klimat świąteczny opowiadając o narodzinach Pana Jezusa. Po wysłuchaniu opowieści  wszyscy wspólnie zaśpiewali kolędę „Przybieżeli do Betlejem”

        Na koniec Pani Dyrektor podziękowała gościowi za przybycie i miłe spotkanie wręczając dyplom i stroik świąteczny. Złożyła również świąteczne życzenia, aby Jezus stale rodził się we wszystkich sercach i dawał siłę oraz  nadzieję na każdy czas.

        W imieniu wszystkich dzieci  serdecznie dziękujemy księdzu Tomaszowi za przyjęcie zaproszenia i spędzony razem czas. (A. Sikorska)

        _______________________________________________

         

        SPOTKANIE Z LEKARZAMI WETERYNARII

        8 grudnia 2016 r. nasze przedszkole odwiedzili lekarze weterynarii z Przychodni Weterynaryjnej "Na Asnyka" w Tarnowie: p. Beata Pociecha i p. Mariusz Kajpus. Najpierw w sali wielofunkcyjnej spotkanie miały młodsze grupy dzieci, a następnie dzieci starsze. Lekarze mówili m.in. o opiece, pielęgnacji oraz chorobach zwierząt najczęściej spotykanych w domach dzieci. Następnie przedszkolaki miały okazję zobaczyć z bliska, a nawet pogłaskać królika, szynszyla, koszatniczkę i żółwia. Dzieci mogły też z pomocą pani doktor zbadać osłuchowo królika. Przedszkolaki  brały aktywny udział w spotkaniu,  szukały odpowiedzi na nurtujące ich wątpliwości   dotyczące  pielęgnacji zwierząt, chorób które je dotykają, sposobów leczenia.  Opowiadały o zwierzętach, które mają  w domu, zasypywały panią doktor różnymi pytaniami. Całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Pozwoliło uczestnikom na poznanie choć po części tego ciekawego i odpowiedzialnego zawodu oraz  dostarczyło dzieciom wielu wiadomości i wspaniałych przeżyć. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały drobne upominki - poradniki dotyczące opieki nad zwierzętami domowymi i kolorowanki.

        _________________________________________

         

        KONFERENCJA NAUKOWA "PRAWA DZIECKA A RZECZYWISTOŚĆ"

        W dniach 7 – 8 grudnia 2016 r. odbyła się konferencja naukowa pt. „Prawa dziecka a rzeczywistość”, którą zorganizowała Tarnowska Szkoła Wyższa we współpracy z placówkami oświatowymi, m. in. z naszym przedszkolem. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Celem konferencji było zobrazowanie sytuacji dziecka w polskiej rzeczywistości z uwzględnieniem jego formalnych praw i powinności rodzicielskich. Przybyłych na konferencję gości witały ubrane w stroje ludowe dzieci z grupy „Mądre Sowy”, które rozdawały uczestnikom plakietki. Częścią wprowadzającą do konferencji były występy dzieci z naszego przedszkola oraz Przedszkola Publicznego Nr 32. Przedszkolaki grupy IX „Słoneczka” zaprezentowały zebranym gościom inscenizację muzyczno – ruchową, natomiast Liwia Stareńczak z grupy „Mądre Sowy” odśpiewała „Hymn o Januszu Korczaku”.

        W dniu 8 grudnia 2016 r. w naszym przedszkolu odbyła się część warsztatowa konferencji. Zajęcia warsztatowe dla nauczycieli pt. "Programy edukacyjne dla dzieci: Prawo dziecka do znajomości swoich praw" przeprowadziła mgr Elżbieta Fitrzyk.

        http://www.tszw.edu.pl/konferencja-naukowa-prawa-dziecka-a-rzeczywistosc/

        ______________________________________

         

        WIZYTA  W PRZEDSZKOLU PANI BARBARY JANINY SOCHAL - PRZEWODNICZĄCEJ POLSKIEGO STOWARZYSZENIA JANUSZA KORCZAKA W WARSZAWIE

                           „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

                                                                            J. Korczak

        W dniu 07.12.2016 r. odwiedziła nasze przedszkole Pani Barbara Janina Sochal – Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Janusza Korczaka w Warszawie. W naszym przedszkolu od wielu lat  podejmowane są działania mające na celu rozpowszechnianie idei korczakowskich oraz praw dziecka. Celem wizyty pani Przewodniczącej było propagowanie praw dziecka według Janusza Korczaka oraz  przybliżanie sylwetki Starego Doktora  dzieciom w środowisku przedszkolnym.  Pani przewodnicząca obdarowała przedszkole literaturą i publikacjami autorstwa Janusza Korczaka, oraz zaprosiła Panią Dyrektor, nauczycieli i dzieci do odwiedzin w Warszawie.

        Na pamiątkę wizyty dzieci z naszego przedszkola wręczyły Pani Przewodniczącej Portret Korczaka, własnoręcznie przez nich przygotowany. (M. Falińska)

        _______________________________________________

         

        OZDABIANIE CHOINEK NA TARNOWSKIM RYNKU

        6 grudnia 2016 r. na tarnowski Rynek przybyły przedszkolaki ze wszystkich tarnowskich przedszkoli, by spotkać się ze świętym Mikołajem i razem z nim ubrać choinki. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grup: „Pracowite Pszczółki” i „Wróbelki Elemelki”.

        Oczekiwany przez najmłodszych św. Mikołaj przyjechał na Rynek bryczką, tradycyjnie w asyście Aniołków i Diabełka. Tłum małych tarnowian miał okazję, by razem zaśpiewać świąteczne piosenki, zatańczyć, a przede wszystkim udekorować choinki. Na tę okoliczność przedszkolaki przygotowały ozdobne pierniczki, które zawisły na drzewkach, nadając im świątecznego charakteru. Do wspólnego ubierania drzewek zachęcał prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, który życzył zebranym radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

        Podczas spotkania ze świętym Mikołajem nie mogło zabraknąć prezentów. Wszystkie dzieci, które pojawiły się na imprezie zostały obdarowane słodyczami.

        Wspólne ubieranie choinek przez dzieci z przedszkoli to tarnowska tradycja. W tym roku akcję zorganizowano już po raz piętnasty.

        _____________________________________________

         

        WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA

        6 grudnia 2016 r. nasze  przedszkole odwiedził Św. Mikołaj. Na tego wyjątkowego gościa wszyscy czekali przez cały rok, a dzieci od rana nasłuchiwały dźwięków dzwonka. Kiedy już przybył do naszego przedszkola w towarzystwie trzech Aniołków i Diabełka, dzieci przywitały go bardzo serdecznie, śpiewając i recytując wiersze przygotowane specjalnie dla niego. Dokoła zagościła miła atmosfera i nadszedł najbardziej wyczekiwany moment - wszystkie dzieci zostały obdarowane prezentami.

        ____________________________________________

         

        PRZEDSZKOLAKI NA SPEKTAKLU TEATRALNYM

        5 grudnia 2016 r. przedszkolaki z naszego przedszkola pojechały do Kina "Marzenie", aby obejrzeć spektakl muzyczny „Baśnie Pana Andersena” przygotowany przez aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Spektakl ten był adaptacją kilku najbardziej znanych baśniowych opowieści H. CH. Andersena: „Dziewczynka z zapałkami”, „Brzydkie kaczątko”, „Nowe szaty cesarza”, „Księżniczka na ziarnku grochu” i „Świniopas”.

        Hans Christian Andersen, jako główny narrator wprowadził nas w niezwykłą podróż w świat wrażeń i osobistych przeżyć. Fantastyczna atmosfera spektaklu, często przemieszana z realiami życia codziennego, nadała „Baśniom Pana Andersena” specyficzny klimat przypowieści o najważniejszych dla człowieka sprawach, o dylematach życia, o ludzkich marzeniach i tęsknotach, o niegodziwości i o miłości, a także pięknie świata. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało, wprowadziło dzieci w niezwykłą podróż, w świat wrażeń i osobistych przeżyć. Niezapomniany nastrój widowiska wzbogaciły barwne kostiumy i scenografia.

        ______________________________________

         

        III AKCJA KOŁA MAŁEGO WOLONTARIUSZA

        W dniach 21 listopada do 2 grudnia 2016 r. w ramach działalności Koła Małego Wolontariusza, w naszym przedszkolu odbyła się akcja zbiórki darów serca na potrzeby Zespołu Specjalnych Szkół Przyszpitalnych w Tarnowie i zbiórka produktów na rzecz Wigilii dla Osób Samotnych i Starszych  oraz Domu Samotnej Matki. Zebrane materiały plastyczne, gry, puzzle, układanki, bajki i filmy DVD zostały przekazane hospitalizowanym dzieciom natomiast pozostałe produkty trafiły do Młodzieżowego Centrum Wolontariatu w Pałacu Młodzieży. Mamy nadzieję, że zgromadzone rzeczy sprawią wszystkim miłą niespodziankę.
        Serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie naszej akcji! (E. Kwaśny)

        ________________________________________

         

        ZAJĘCIA OTWARTE 

        1 grudnia 2016 r. w grupach dzieci starszych: "Smerfy", "Pracowite Pszczółki", "Mądre Sowy", "Wróbelki Elemelki" i "Słoneczka" odbyły się zajęcia otwarte z udziałem zaproszonych do przedszkola rodziców. Zajęcia były okazją do bliższego przyjrzenia się pracy nauczyciela z dziećmi oraz ocenienia i docenienia jej wyników. Rodzice chętnie włączyli się we wspólną zabawę.

        Po zajęciach pracujące w naszym przedszkolu panie logopedy: mgr Agnieszka Małek i mgr Agnieszka Sikorska zaprosiły rodziców na prelekcję nt. "Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy?"

        ___________________________________________

         

        ZABAWA ANDRZEJKOWA

        30 listopada 2016 r. w naszym przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa, której oprawę muzyczną zapewnił pan Jerzy Bardel. Dzieci bawiły się przy rytmach muzyki dziecięcej oraz poznały ludowe zwyczaje i obrzędy związane z andrzejkami. W przerwach między pląsami przedszkolaki mogły powróżyć sobie i poznać swój przyszły zawód lub zawód swojego przyszłego wybranka. Podczas zabawy dzieci miały okazję poćwiczyć swą spostrzegawczość podczas „cukierkowego poszukiwania”. Nasze przedszkolaki wykazały się także sprytem, gdy bez upadkowo zatańczyły z balonem między brzuszkami oraz tańcząc na coraz mniejszym kawałku gazety. Starszaki w bardzo szybkim tempie rozwiązały wszystkie supełki w wróżbie „Moje marzenia”. Wspólną zabawę zakończył taniec Lambada na kilka sposobów. (K. Cichy)

        _______________________________________________

         

        ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

        29 listopada 2016 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem.  Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, różnokolorowe. A każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczystość dla wszystkich misiów i ich właścicieli przygotowała grupa III „Przyjaciele Kubusia Puchatka”. Były występy dzieci z grupy III oraz wspólna zabawa wszystkich przedszkolaków przy "misiowych" piosenkach. Nie obyło się bez zabaw plastycznych i ruchowych. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.

        _____________________________________

         

        TEATRZYK "BLASZANY BĘBENEK" W PRZEDSZKOLU

        25 listopada 2016 r. do naszego przedszkola zawitali aktorzy Teatru „Blaszany Bębenek”, żeby przedstawić wszystkim dzieciom przedstawienie pt. "Kot w butach". Spektakl opowiadał o magicznym kocie, który przemawiał ludzkim głosem i chodził w pięknych, skórzanych butach. Kot dzięki swojemu sprytowi odmienił życie młodego Młynarczyka, wygnanego w świat przez złych braci. Biedny chłopiec został bogatym markizem, zamieszkał we wspaniałym pałacu, a na koniec ożenił się z piękną i dobrą królewną. Oprócz pięknej scenografii, kostiumów i dobrego humoru aktorzy dostarczyli przedszkolakom mnóstwa radości zapraszając na „scenę” do wspólnej zabawy, czarowania i tańców. Wszystkie buzie były uśmiechnięte.

        ________________________________________________

         

        ŚWIATOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

        22 listopada 2016 r. w naszym Przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji światowego Dnia Praw Dziecka, która została przygotowana przez grupę IX – „Słoneczka”. Dzieci przebrały się w kolorowe stroje prezentując różne kultury oraz narodowości, przez co nawiązały do zaśpiewanej przez nie piosenki Majki Jeżowskiej pt. „Wszystkie dzieci nasze są”. Dzieci wyrecytowały wiersze: M. Brykczyńskiego „O prawach dziecka” oraz A. Widzowskiej „Małe cuda”. Owe wiersze powstały w oparciu o prawa dziecka i obrazowo ukazały je przedszkolakom, które z zaciekawieniem przyglądały się występowi kolegów. „Słoneczka” zaprezentowały prawa dzieci do: własnego zdania, tajemnic, wolności, wychowania w rodzinie, opieki, nauki oraz zabawy. Na zakończenie wystąpiła Liwia Stareńczak z grupy „Mądre Sowy”, która uroczyście odśpiewała „Hymn o Januszu Korczaku”. Była to doniosła chwila, która ukazała najmłodszym istotę tego ważnego dla dzieci święta. (K. Cichy)

        __________________________________________

         

        SPOTKANIE INTEGRACYJNE DLA DZIECI I RODZICÓW

        W sobotę 19 listopada 2016 r. odbyło się pierwsze z zaplanowanych "Spotkań integracyjnych" dla dzieci i rodziców, zorganizowane przez Radę Rodziców, działającą przy naszym przedszkolu. Spotkanie miało miejsce w Centrum Zabaw "Figle Migle" i zgromadziło blisko 30 dzieci z grup 1-4 wraz ze swoimi rodzicami. Dzieci bez reszty oddały się zabawie i korzystaniu z atrakcji Centrum, rodzice zaś mieli czas i możliwość porozmawiać ze sobą, zapoznać się i nawiązać nowe znajomości. Mamy nadzieję, że będzie to początek cyklicznych spotkań i będą się one cieszyć jeszcze większym zainteresowaniem. (H. Heleniak)

        ____________________________________________________________________

         

        MAGICZNY DYWAN W PRZEDSZKOLU

        17 listopada 2016 r. dzieci ze starszych grup przedszkolnych miały okazję wziąć udział w zajęciach, w których wykorzystano podłogę interaktywną. Zajęcia prowadzili przedstawiciele wydawnictwa edukacyjnego Grupa MAC S.A. Magiczny dywan bardzo spodobał się przedszkolakom, które z wielkim zaangażowaniem oraz radością brały udział w grach i zabawach. Jest to multimedialne urządzenie przeznaczone do ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych. Zabawa i nauka z jego wykorzystaniem rozwija u dzieci dużą motorykę, koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość i szybkość reakcji, a przy tym sprawia mnóstwo zabawy, śmiechu i radości.

        _________________________________________________________________

          ZAJĘCIA EDUKACYJNE W MUZEUM OKRĘGOWYM W RATUSZU

        Od października do listopada 2016 r. dzieci z grup: "Smerfy", "Pracowite Pszczółki" i "Słoneczka" uczestniczyły w cyklu zajęć edukacyjnych pt. "Akademia pod Maszkaronem" zorganizowanych przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Zajęcia odbywały się kolejno w poszczególnych salach ekspozycyjnych, umożliwiając kontakt z eksponatami, a niekiedy z ich kopiami. Tematyka zajęć edukacyjnych obejmowała cztery spotkania: "Opowieści o dawnym Ratuszu", "Opowieści o rycerzach", "Konterfektów malowanie – czyli o dawnych wizerunkach w malarstwie" i "Białe złoto czyli filiżanka prababci".

        Cykl spotkań zakończył  się warsztatami plastycznymi, stanowiącymi formę podsumowania zajęć muzealnych.

        ______________________________________________

         

        CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM Z UDZIAŁEM PANI PIELĘGNIARKI

        15 listopada 2016 r. w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” gościliśmy w naszym przedszkolu pielęgniarkę Joannę Opalińską- Blat, mamę Ali z grupy „Krasnali”. Pani Joanna przeczytała dzieciom bajkę „Franklin idzie do szpitala” P. Bourgeois i B. Clark. Książka w przystępny sposób opisuje jak wyglądają różne badania w szpitalu, jak wygląda przygotowanie do operacji oraz sama operacja. Zawiera pouczające ilustracje przedstawiające różne badania oraz scenerię szpitala. Pomaga oswoić się z tym, czego dziecko się boi.

        Następnie Pani Joanna opowiadała o swojej pracy na bloku operacyjnym w szpitalu, jaka jest trudna, a jednocześnie przynosząca wiele radości i satysfakcji. Zaprezentowała również dzieciom rekwizyty potrzebne lekarzowi i pielęgniarce w codziennej pracy: stetoskop, ciśnieniomierz, termometr, strzykawki, bandaże, plastry, czepki na głowę, maseczki i wyjaśniła do czego służą. Dzieci miały okazję wykonywać lalkom zastrzyki, co wzbudziło u nich duże zainteresowanie.

        Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor podziękowała Pani Joannie i wręczyła dyplom oraz zakładkę do książki. (A. Sikorska)

        __________________________________________________________

         

        ZAJĘCIA NA ŚCIANCE WSPINACZKOWEJ W PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W TARNOWIE

        W związku z podjętą współpracą naszego przedszkola z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Tarnowie, dzieci ze starszych grup uczestniczą w zajęciach organizowanych na ściance wspinaczkowej.

        Wspinaczka to dla dzieci świetny pomysł na hobby i spożytkowanie czasu. Wspinanie się jest dla trenujących świetną zabawą, oczywiście często po przełamaniu pierwszego strachu związanego z wysokością. Wspinaczka nie jest sportem, który nadmiernie obciążałby organizm nawet 5-letniego dziecka. To sport, który uczy myśleć. Wspinanie się jest świetną zabawą szczególnie dla nieśmiałych, gdyż pokonując bariery swojego lęku dziecko nabiera pewności siebie. To sport ogólnorozwojowy, który wspomaga harmonijny rozwój. Wszechstronnie angażuje wszystkie partie mięśni, wspomaga kontrolę równowagi. Poprawia kondycję i koordynację ciała, zwinność, gibkość i orientację w przestrzeni. Dodatkowo uczy dzieci koncentracji i przewidywania następstwa wykonania jakiegoś ruchu. Pozwala dzieciom spożytkować nadmiar energii oraz uczy panowania nad własnym ciałem. Dziecko wspina się we własnym tempie, nie nadwyrężając mięśni i stawów. Często jest również stosowana w leczeniu wad postawy zarówno w obrębie kręgosłupa, klatki piersiowej, miednicy i kończyn dolnych. Na poziomie rekreacyjnym wyklucza wszelki pierwiastek rywalizacji i współzawodnictwa, dając w ten sposób dzieciom pełnię radości z osiągnięcia nawet najmniejszego sukcesu.

        Zajęcia z dziećmi z naszego przedszkola prowadzone są w czwartki w godz. 9:00 do 10:30 przez instruktora wspinaczki Panią mgr fizjoterapii Jolantę Oleksy oraz pod stałą opieką nauczycieli z naszego przedszkola: Pani mgr Eweliny Nowoświat-Pater i wychowawców grup. W związku z tym, iż w zajęciach uczestniczy pięć grup, częstotliwość wyjść to jedno wyjście na 5 tygodni. (E. Nowoświat-Pater)

             

        _________________________________________________________________________

         

        MIĘDZY PRZEDSZKOLNY KONKURS PT. „KARMNIK LUB BUDKA DLA PTAKÓW”

        14 listopada 2016 r. w Przedszkolu „Pod Stokrotką” odbyło się rozstrzygnięcie między przedszkolnego konkursu pt. „Karmnik lub budka dla ptaków”, którego organizatorem było nasze przedszkole. Celem konkursu było uświadomienie dzieciom konieczności pomocy zwierzętom w okresie zimowym oraz zachęcanie członków rodzin do podejmowania wspólnych działań na rzecz zwierząt. Do udziału w konkursie zaprosiliśmy przedszkola oraz oddziały przedszkolne z Tarnowa. Komisja po obejrzeniu szesnastu prac konkursowych oraz dołączonej do nich dokumentacji w postaci zdjęć dokumentujących wykonanie pracy i przeanalizowaniu kryteriów zawartych w regulaminie konkursu przyznała następujące miejsca:

        - trzy miejsca pierwsze: Jan Kustosz i Dziadziu Bronisław, Liliana Wajda i Rodzice Karolina i Mariusz, Milena Bugno i Tata Grzegorz;

        - trzy miejsca drugie: Elena Stach i Mama Monika, Julia Pochroń i Dziadziu Jerzy, Przemysław Foltak i Tata Tomasz;

        - trzy miejsca trzecie: Jakub Ziemski i Tata Michał, Nikodem Uberman i Tata Łukasz, Olga Hajek i Dziadziu Edward;

        - siedem wyróżnień: Amelia Szpala i Tata Dawid, Gabriela Jakubas i Ciocia Elżbieta, Julia Czopkowicz i Tata Andrzej, Liliana Głowacka i Tata Paweł, Lena i Igor Stelmach oraz Mama Kamila, Olivia Bryl i Mama Monika, Tobiasz Kopa i Dziadziu Andrzej.

        Laureaci otrzymali nagrody i dyplomy.

        Dziękujemy dzieciom i ich opiekunom za udział w konkursie i gratulujemy!

        Protokol_z_rozstrzygniecia_konkursu.pdf

        _______________________________________________________________

         

        ŚWIĘTO  NIEPODLEGŁOŚCI

        9 listopada 2016 r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Pani Dyrektor opowiedziała dzieciom o czasach, gdy na naszej ziemi nie mogła rozbrzmiewać polska mowa i powiewać biało-czerwona flaga.  Jak to trzy obce państwa dokonały rozbiorów naszego kraju i Polska na 123 lata zniknęła z mapy Europy. Następnie wszyscy pamiętając o zachowaniu należytej postawy odśpiewali Hymn Polski. Dzieci z grupy V „Smerfy” zatańczyły układ taneczny z mażoretkami do "Marsza Tureckiego" Ludwika van Beethovena. Na koniec wszystkie przedszkolaki obejrzały projekcję filmu o polskich symbolach narodowych.

        Okazało się, że 11 Listopada to święto, które z godnością potrafią uczcić nawet przedszkolaki.

        __________________________________________________

        WYCIECZKA DO PACANOWA

        8 listopada 2016 r. starsze dzieci z naszego przedszkola odwiedziły Europejskie Centrum Kultury im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Przedszkolaki odbyły zajęcia z edukatorkami przebranymi w postacie z bajek, które oprowadziły je po krainie marzeń i snów. Zwiedzanie dzieci rozpoczęły w Bajkowym Przedpokoju, z którego mysią dziurą przeszły do Garderoby Czarów i na Ptasi Taras. Następnie  na Magicznym Dworcu Koziołka Matołka  wsiadły do pociągu, którym odbyły niezwykłą podwodną, podniebną, a nawet kosmiczną podróż. Kolejną atrakcją były odwiedziny w Czarodziejskim Ogrodzie pełnym elfów i niezwykłych roślin, a w Antresoli na Pniu przedszkolaki obejrzały projekcję wybranej polskiej bajki. Pokonawszy Skały Strachu dzieci dotarły do bramy w postaci zaczarowanego lustra. Po przejściu przez mgłę znalazły się w lustrzanej komnacie -  Skarbnicy Bajek, w której w szklanych kulach mogły zobaczyć bohaterów polskich i zagranicznych baśni. I w tym miejscu zakończyliśmy zwiedzanie wystawy.

        Przedszkolaki wzięły również udział w warsztatach animacyjnych pełnych gier, zabaw i niespodzianek, na które złożyły się m. in. zabawy bajkową kostką zagadek, zgadywanki sprawdzające wiedzę na temat baśni i bajek oraz konkursy i quizy.

        Przebywając w Europejskim Centrum Kultury przedszkolaki były jak w wymarzonej bajce pełnej kolorów i niespodzianek. W odwiedzanym obiekcie znajduje się również biblioteka z czytelnią, księgarnia, sala warsztatowa oraz sala zabaw, w której czekając na przewodnika, bawiły się zabawkami i zjadły drugie śniadanie. Podczas wycieczki dzieci spotkały się także z Koziołkiem Matołkiem, który osobiście witał gości w swych progach i zrobiły sobie z nim pamiątkowe zdjęcia. Na koniec wycieczki przedszkolaki spacerowały po czarodziejskim ogrodzie, w którym spotkały liczne bajkowe postacie, a także dwa żywe koziołki. Wyjazd dostarczył naszym milusińskim wielu niezapomnianych wrażeń.

        ____________________________________________

         

        CYRK W PRZEDSZKOLU

        7 listopada 2016 r. Przedszkole „Pod Stokrotką” odwiedzili artyści Cyrku "Youth" z Ukrainy, którzy wywołali wielką radość i uśmiech wśród naszych milusińskich. Przedszkolaków zabawiał klaun i jego asystentka. Publiczność mogła współuczestniczyć w przedstawieniu - próbowano jazdy na malutkim rowerku, żonglowania piłeczkami i innych cyrkowych sztuczek. Dzieci miały też okazję dotknięcia węża. Wszyscy dobrze się bawili – był to czas radości i niezapomnianych wrażeń.

        ____________________________________________________________________

         

        CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM Z UDZIAŁEM  PANA STRAŻAKA

        3 listopada 2016 r. w ramach akcji „Cała Polska czyta Dzieciom” gościliśmy w naszym przedszkolu pana strażaka kpt. Macieja Kwaśnego. Pan Maciej przeczytał dzieciom bajkę z serii „Opowiadania strażaka Sama” pt. „Wielkie kłopoty” tłum. M. Kwiatkowska. Książka opowiadała o przygodach znanego najmłodszym strażaka Sama, który ratował dzieci z tarapatów. Sam razem z ratownikiem górskim ratowali dziewczynkę, która wpadła do głębokiego dołu. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały pana strażaka.

        Następnie Pan Maciej opowiedział dzieciom o swojej pracy i walce nie tylko z ogniem – o jej trudzie oraz satysfakcji, jaką niesie ratowanie ludzkiego życia. Zaprezentował dzieciom również mundur strażacki wyjściowy oraz ubranie strażackie specjalne bojowe. Dzieci miały okazję przymierzyć poszczególne elementy ubioru strażaka oraz zamienić się na chwilę w strażaka – biorąc w ręce węża strażackiego oraz sikawkę.

        Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor podziękowała naszemu gościowi i wręczyła dyplom, a także zakładkę do książki. (K. Cichy)

        ____________________________________________________

         

        PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

        Zgodnie z tradycją, aby zostać przyjętym w szeregi pełnoprawnych przedszkolaków trzeba złożyć przysięgę i zostać pasowanym przez Panią Dyrektor.

        26 października 2016 r. w Przedszkolu „Pod Stokrotką”  odbyła się uroczystość pasowania najmłodszych dzieci na przedszkolaka. Nowe dzieci są zaznajamiane, jak powinny się zachowywać w przedszkolu i jakimi powinny być przedszkolakami. I to pasowanie właśnie oznacza, że potrafią żyć w grupie, wspólnie się bawić i to ich czyni przedszkolakami.

        Na uroczystość zostali zaproszeni rodzicie i bliscy dzieci. Dzieci wystąpiły w części artystycznej prezentując swoje umiejętności. Zgodnie z tradycją zostały pasowane wielkim ołówkiem przez Panią Dyrektor, po czym każde otrzymało dyplom i słodki upominek. Nie obyło się bez łez wzruszenia… 

        Wierzymy, że dzieci dotrzymają słów przysięgi i będą wzorowymi przedszkolakami, a swoim rodzicom i wychowawczyniom przysporzą powodów do dumy.

        __________________________________________

         

        II AKCJA KOŁA MAŁEGO WOLONTARIUSZA

        W październiku 2016 r. dzieci z grup starszych w ramach działalności Koła Małego Wolontariusza brały udział w akcji Marzycielska Poczta” organizowanej przez Pałac Młodzieży w Tarnowie. Celem akcji było pisanie listów i rysowanie obrazków dla chorych dzieci Nikoli i Mateuszka. Przedszkolakom biorącym udział w tej akcji  zostały przybliżone postacie dzieci,  dla których miały wykonać rysunki. Prace zostały przekazane do Pałacu Młodzieży w Tarnowie, a następnie do dzieci. Mamy nadzieję, że prace naszych przedszkolaków sprawiły radość Nikoli i Mateuszkowi oraz, że choć na chwilę uśmiech zagościł na ich twarzach. (E. Kwaśny)

        ___________________________________________

          I AKCJA KOŁA MAŁEGO WOLONTARIUSZA

        W dniach 17-21 października 2016 r. w  naszym przedszkolu  ramach działalności Koła Małego Wolontariusza dzieci z grup starszych uczestniczyły w zbiórce pieniędzy w ramach akcji „Przemów ludzkim gestem”. Mali wolontariusze pod opieką osób dorosłych dzielnie kwestowali w holu przedszkola. Zbierana była również karma dla zwierząt. Pieniądze i karma zostaną przekazane do Centrum Wolontariatu "Empatia", które było patronem akcji. Dziękujemy wszystkim za wsparcie akcji.

        _______________________________________________________

        KOŁO MAŁEGO WOLONTARIUSZA

        W naszym przedszkolu rozpoczęło działalność Koło Małego Wolontariusza, do którego należą dzieci z grup starszych. Działania koła polegają na wspieraniu różnych akcji, mających na celu bezinteresowną pomoc innym. Dzieci zostały zapoznane  z ideą wolontariatu poprzez książkę J. Krzyżanek pt: „Dobre uczynki Cecylki Knedelek”. Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy. (E. Kwaśny)

        _________________________________________________

         

        "JESIENNE ZABAWY MUZYCZNO-RUCHOWE DLA MAŁYCH I DUŻYCH"

        20 października 2016 r. w naszym przedszkolu  odbyły się zajęcia warsztatowe dla rodziców, dzieci  i nauczycieli pt. „Jesienne zabawy muzyczno-ruchowe dla małych i dużych”.

        Program warsztatów obejmował zabawy integracyjne, ruchowe i muzyczne o tematyce jesiennej. Celem zajęć było integrowanie dzieci, nauczycieli i rodziców, rozwijanie poczucia bezpieczeństwa i akceptacji, odczuwanie radości z podejmowanego wysiłku i wspólnej zabawy, nabywanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem oraz rozwijanie różnych form ekspresji.

        Podczas warsztatów w zabawach i ćwiczeniach  artykulacyjno – intonacyjnych wykorzystywaliśmy  pomoce codziennego użytku: worki na śmieci, folie malarską.  Zabawę paluszkową pt. „Mam pięciu przyjaciół” poprowadziły dzieci z grupy VII Mądre Sowy.

        Bardzo serdecznie zapraszamy na grudniowe zajęcia warsztatowe pt.  „Kraina Brudaska” – zajęcia sensoplastyczne, będzie kolorowo, „brudno”, twórczo i aktywnie. (M. Falińska)

        _____________________________________________

         

        V KONKURS PIOSENKI RELIGIJNEJ

        20 października 2016 r. dzieci z naszego przedszkola brały udział w V Konkursie Piosenki Religijnej pod hasłem "Miłosierny jest nasz Pan" zorganizowanym przez Przedszkole Niepubliczne Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa w Tarnowie pod patronatem honorowym ks. Bp. Andrzeja Jeża - Ordynariusza Diecezji Tarnowskiej.

        I miejsce zajął Dominik Rutkowski z grupy „Przyjaciele Kubusia Puchatka”. Pozostałe dzieci: Maja Cichoń, Liwia Stareńczak i Maja Grzegorzak otrzymały wyróżnienia. (A. Kraszewska)

        ___________________________________________________

         

        POKAZ ZWIERZĄT EGZOTYCZNYCH

        18 października 2016 r. w przedszkolu pojawili się wyjątkowi goście: jaszczurki, pająk, żółw, wąż itp. Wszystkie dzieci z wielkim zainteresowaniem obserwowały niecodzienne okazy. Nie było strachu, a tylko wielka ciekawość. Dzieci z przejęciem słuchały opowiadań o życiu zwierząt, ich upodobaniach, zwyczajach oraz przysmakach. Każde dziecko z bliska mogło zobaczyć jak wygląda każde z prezentowanych zwierząt. Bliski kontakt z wężem, jaszczurkami, czy różnymi owadami, możliwość ich obserwacji z biska to zupełnie nowe doznania i niezapomniane przeżycia. To była doskonała lekcja przyrody.

        _________________________________________

         

        ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ

        Dzień 14 października w przedszkolu to nie tylko Dzień Nauczyciela, to święto wszystkich tych, którzy oddają całe swoje serce, aby dzieciom w przedszkolu było naprawdę dobrze i bezpiecznie. Bez tych wszystkich osób nauczyciel w przedszkolu nie mógłby wykonywać swoich obowiązków na najwyższym poziomie, aby zapewnić dzieciom wszechstronny i harmonijny rozwój.

        Dlatego też 14 października 2016 r. cała społeczność przedszkolna spotkała się na sali wielofunkcyjnej, by uczcić to święto. Na wstępie Pani Dyrektor powitała przedszkolaków i całe grono pedagogiczne, emerytowanych pracowników przedszkola oraz pracowników administracji i obsługi.

        W dalszej kolejności dzieci z grupy "Wróbelki Elemelki" zaprezentowały program artystyczny złożony z wierszy i piosenek. Za wspaniały występ zostały nagrodzone wielkimi brawami. Wychowankowie złożyli wszystkim pracownikom piękne życzenia, a uczestnicy Warsztatów Plastycznych Pani Kredki wręczyli samodzielnie wykonane laurki.

        Po części artystycznej Pani Dyrektor skierowała do wszystkich pracowników wiele ciepłych słów podziękowania za trud pracy. Następnie wręczyła wyróżniającym się nauczycielkom Nagrody Dyrektora Przedszkola życząc wszystkim dalszych sukcesów w życiu zawodowym oraz sił do podejmowania wyzwań, jakie czekają nas w pracy z dziećmi. W dalszej kolejności życzenia i podziękowania za trud włożony w pracę z dziećmi, w imieniu rodziców, złożyła pani przewodnicząca Rady Rodziców.

        ______________________________________________________________

         

        TEATRZYK "SKRZAT" W PRZEDSZKOLU

        3 października 2016 r. do Przedszkola "Pod Stokrotką" przyjechali aktorzy Teatru „Skrzat“ z Krakowa, którzy przedstawili dzieciom bajkę pt. "Przygody Okruszynki". Dzieci z zapartym tchem śledziły przygody Biedronki i Okruszynki. W pokonaniu złego Czarownika Okropnika i zdobyciu złotego orzeszka pomagały im dzielnie: Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek i inne bajkowe postacie. Podróż po krainie baśni pełna była wesołej muzyki i dobrej zabawy i jak to zwykle w bajkach bywa wszystko dobrze się skończyło, a aktorzy zostali nagrodzeni dużymi brawami.

        ________________________________________________________________________

         

        CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

        29 września 2016 r. w przedszkolu w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” gościliśmy  trenera personalnego Pana Piotra Kawulę. Nasz gość czytał maluszkom książeczkę pt.  „Takimisie lubią sport” G. Hałat. Głównym bohaterem jest miś Franek, który z całą rodziną uprawiał sport. Starsze dzieci wysłuchały książeczkę T. Michałowskiej „Marzenie mrówki Podkówki” o mrówce, która chciała latać i jej przyjaźni z biedronką oraz książeczkę „Maks i owocowy bal” K. Zychla o szykowaniu się Maksa i Zuzi w stroje owocowe.

        Miłe spotkanie zakończyły wspólne ćwiczenia z trenerem, który zachęcał dzieci do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, ruszania się i aktywności. (A. Sikorska)

        ____________________________________

         

        CZERWONY DZIEŃ - POWITANIE JESIENI I ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

        22 września 2016 r. w naszym przedszkolu zrobiło się czerwono. A to za sprawą uroczystości powitania nowej pory roku – jesieni. Stroje wszystkich, dzieci, nauczycielek i personelu, zdominował ten najbardziej kojarzący się z jesienią kolor. Dzieci z grupy "Pracowite Pszczółki", a następnie z pozostałych grup, witały Panią Jesień wierszem i piosenką. Na zakończenie wszyscy zajadaliśmy pieczone ziemniaki, jako że to popularne warzywo również miało dziś swoje święto.

        __________________________________________

         

        PRÓBNA EWAKUACJA

        22 września 2016 r. w Przedszkolu „Pod Stokrotką” przeprowadzona została próbna ewakuacja dzieci i pracowników placówki. Celem akcji, nad przebiegiem której czuwał zaprzyjaźniony z przedszkolem pan strażak, jest przygotowanie dzieci i pracowników do właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia. Przede wszystkim zachowanie spokoju oraz szybkie i bezpieczne opuszczenie budynku. Ewakuacja przebiegła sprawnie, spokojnie i z zachowaniem wszystkich procedur.

        ____________________________________

         

        OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

        20 września 2016 r. w Przedszkolu "Pod Stokrotką" obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione przez Sejm, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Dzieci z grupy V "Smerfy" wraz z wychowawczyniami przygotowały "smerfastyczny" występ, a Pani Dyrektor złożyła życzenia naszym kochanym przedszkolakom i odczytała list Rzecznika Praw Dziecka z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka 2016. Następnie nasi milusińscy otrzymali drobne upominki i wzięli udział w wesołych zabawach w swoich grupach.

        list_z_okazji_ogolnopolskiego_dnia_przedszkolaka_2016.pdf

        _____________________________________________________________

         

        "SZWEDZKI STÓŁ" NA ŚNIADANIE 

        Od połowy września, codziennie w innej grupie, śniadanie przygotowywane jest w formie "szwedzkiego stołu". Pomysł bardzo podoba  się dzieciom, które same wybierają dania i samodzielnie lub z niewielką pomocą pań komponują swoje kanapki. Takie śniadanie smakuje wyjątkowo. Nawet "niejadki" zjadają swoje porcje z wielkim apetytem. Ponadto dzieci komponując swoje śniadanie uczą się samodzielności i dokonywania wyboru.

        ____________________________________________________

          AKCJA "SPRZĄTANIE ŚWIATA" - POLSKA 2016 

        16 września 2016 r. jak co roku nasze przedszkole przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata". Przedszkolaki wyposażone w worki i rękawiczki z zapałem sprzątały okolice budynku przedszkola i Osiedla Zielonego. Śmieciami różnego rodzaju zapełniły kilka worków. Dzięki przedszkolakom w naszym otoczeniu znów jest czysto i pięknie.

        ______________________________________________________________________________

         

        TEATR „KIKIMORA” W PRZEDSZKOLU

        15 września 2016 r. w Przedszkolu „Pod Stokrotką” gościliśmy aktorów z Teatru „Kikimora”, który przedstawił naszym milusińskim spektakl pt. „Wróbelek Elemelek”. Wszyscy chyba pamiętają rymowane książeczki Hanny Łochockiej o wróbelku Elemelku, który znalazł kartofelek. Ale przecież ten sympatyczny bohater miał jeszcze wiele innych przygód. Uczył się literek, kąpał w morzu, walczył ze smokiem, grał w piłkę, a i to jeszcze nie wszystko. Bo Elemelek nie lubi siedzieć w miejscu. Choć jest trochę psotnikiem i lekkoduchem, zawsze udaje mu się wydobyć z tarapatów. A każde doświadczenie uczy go nowych rzeczy: że trzeba przestrzegać przepisów drogowych, że nie warto być niecierpliwym, że strojenie się w cudze piórka wcale nie ma sensu. "Mądrości" te przekazane w lekkiej, rymowanej formie, bez moralizatorstwa, za to z wdziękiem i humorem były bardzo dobrze odebrane przez nasze przedszkolaki, a spektakl wywołał dużo radości i śmiechu.