• Warsztaty nr 2

• Zabawy sensoryczne na każdy dzień - zima

1. Na początek „Zimowy wierszyk łamiący język”

Dzieci wspólnie z rodzicami recytują wierszyk, zwracając uwagę na wyrazy dźwiękonaśladowcze. Warto powtarzać wierszyk szybko, wolno, cicho, głośno.

Zimą jest zimno: hu, hu, hu.
        Sanki już pędzą: szu, szu, szu!
        Kolędnik śpiewa: la, la, la,
        z dziećmi na zmianę: ha, ha, ha!
        Biegnie renifer: tup, tup, tup.
        Sarenka skacze: siup, siup, siup!
        Zając po śniegu: kic, kic, kic,
        Bałwanek za to nie robi nic!
        Sople topnieją: kap, kap, kap…
        Zima się kończy ach, ach, ach!

2. Zima zamknięta w słoiczku

• Potrzebne będą: słoiczek, różne okazy przyrodnicze, brokat biodegradowalny, śnieg.

Do słoiczków schowajcie różnorakie okazy przyrodnicze (patyki, kamienie, szyszki itd.), dosypcie brokat. Umieście w słoiczkach śnieg. Tak przygotowane słoiczki ustawcie na parapecie i obserwujcie, co się będzie działo z ich zawartością.

3. Zimowe rękawiczki – zabawa sensoryczna

• Potrzebne będą: rękawiczki, taśma klejąca, miseczki, groch, pompony, pióra, ryż, ścinki materiałów. Rodzic umieszcza wcześniej w rękawiczkach różne przedmioty (np. groch, pompony, pióra, ryż, ścinki materiałów) i zakleja taśmą w dolnej części rękawiczki. Dziecko dotyka rękawiczek i próbuje odgadnąć, czym są wypełnione. Rodzic układa na stole miseczki wypełnione tymi samymi przedmiotami. Dziecko stara się przyporządkować każdą z rękawic do miseczki z pasującymi elementami. Gdy zadanie zostanie ukończone, dziecko z pomocą rodzica odkleja taśmę
          i sprawdzają poprawność wykonania zadania.

4. Czapki z pomponami – ćwiczenie oddechowe

• Potrzebne będą: słomka, połowa talerzyka papierowego, piłeczka pingpongowa. Dziecko otrzymuje słomkę, połowę papierowego talerzyka – będzie to czapka, a także lekką piłeczkę (np. pingpongowa lub zwitek watki) – to pompon. Dziecko mazakami rysuje wzory  na czapce. Następnie ma za zadanie przedmuchać za pomocą słomki pompon (piłeczkę) na wierzch czapki.

5. "Tupu Tup Po Śniegu" – zabawa muzyczna z pokazywaniem

Życzymy udanej zabawy!

Zespół nauczycieli organizujących Warsztaty dla dzieci i rodziców