•  

        Historia Naszego Przedszkola



        „Nie tak dawno wcale historia powstała.

        W kilku krótkich słowach zmieścić się nie chciała.

        Przeczytaj poniżej – śmiało! To się nieco dowiesz.

        I dziecku o naszym przedszkolu opowiesz…”

         

         

        Historia naszego przedszkola sięga roku 1938, kiedy to z inicjatywy ks. Jana Bochenka i mieszkańców dzielnicy Rzędzin powstało tzw. Przedszkole na Rzędzinie. Zostało oddane pod zarząd Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP.  Mieściło się ono wówczas przy ulicy Lwowskiej 154 w wynajętym domu gminnym. 29 czerwca 1938 roku miało miejsce poświęcenie ochronki, dzień później odbyły się pierwsze zajęcia. Do poszczególnych oddziałów zapisano 95 dzieci, a po tygodniu ich liczba wzrosła do 135. Pierwsze siostry, które rozpoczęły pracę, to: s. Zygmunta Płaza i s. Tarzycja Bednarczyk.

         

        Tarnów/Rzędzin 1945 r. – Siostra L. Bolanowska z grupą przedszkolną.

         

         

        Rok 1948

        Przedszkole – ochronka przeszło pod Zarząd Stowarzyszenia Katolików „Caritas” i przez tę organizację było utrzymywane do roku 1961. Nadzór pedagogiczny nad działalnością sprawował ówczesny Inspektorat Szkolnyw Tarnowie. Po zakończonej wojnie przedszkole mieściło sięw domu parafialnym, było jednooddziałowe, liczyło wówczas 40 dzieci.

         

        Tarnów/Rzędzin 1960 r. – Choinka w przedszkolu. Z lewej: s. Adela Turkawska i s. Maria Fedyna.

         

         

        Rok 1961

         

        W 1961 roku przedszkole zostało upaństwowione, zmieniając nazwę na Państwowe Przedszkole Nr 8 w Tarnowie. W latach 1961 – 1964 obowiązki kierownika przedszkola pełniła pani Elżbieta Drobiecka.

         

         

        Rok 1964

         

        W roku 1964 zmieniło się kierownictwo przedszkola. Nad całością czuwała od tej pory pani mgr Kazimiera Englart, która nieustannie wzbogacała wyposażenie przedszkola.

         

        Przedszkole Nr 8 w Tarnowie przy ulicy Środkowej – grupa przedszkolna z panią Dyrektor Kazimierą Englart (z prawej).

         

        Od stycznia 1964 roku przedszkole mieściło się przy ul. Środkowej na Rzędzinie, w drewnianym budynku, który został wybudowany przed wojną. Warunki lokalowe były bardzo skromne. System grzewczy stanowiły piece kaflowe, zaś jedna wspólna łazienka musiała wystarczyć wszystkim dzieciom oraz pracownikom. Do przedszkola uczęszczało 40 dzieci, budynek posiadał dwie duże sale zabaw.

         

         

        Tuż obok budynku znajdował się niezbyt okazały plac zabaw – duża karuzela, 2-3 huśtawki, kilka „koników” do huśtania oraz górka do zjazdu na sankach lub nartach.

         

         

         

        Rok 1978

         

        W 1978 roku rozpoczęto budowę nowego budynku przedszkola z inicjatywy pana Edwadra Brzostowskiego (znanego polskiego polityka i przedsiębiorcy), dyrektora Kombinatu Rolniczo-Przemysłowego „Igloopol” z Dębicy. Budowa  trwała 6 lat. Decyzję o powstaniu nowego, samodzielnego przedszkola, zrodziła potrzeba społeczna.
        W latach 80. XX wieku nastąpił gwałtowny rozwój pobliskiego Osiedla Zielonego (wschodnia część miasta Tarnowa). Nowa przestrzeń miejska przyciągnęła wiele młodych rodzin, więc i liczba dzieci systematycznie powiększała się. W budowę nowego przedszkola byli zaangażowani wszyscy, czyli rodzice, nauczyciele, pracownicy przedszkola, okoliczni mieszkańcy.

         

         

        Rok 1984

         

        W marcu 1984 roku nastąpiły długo oczekiwane przenosiny do nowego budynku przy ulicy Olszynowej 10. Przedszkole w nowym budynku funkcjonowało jako trzyoddziałowe, do każdego z oddziałów uczęszczało po 35-40 dzieci. Z każdym rokiem szkolnym przybywało coraz więcej wychowanków. Ogród przedszkolny został oddany w stanie surowym.

        W całości został zagospodarowany dzięki pracy społecznej personelu przedszkola oraz rodziców. Wykonano: plantowanie ogrodu, sadzenie drzew, obsadzanie urządzeń ogrodowych i chodników w latach 1984-1985.

         

         

         

        We wrześniu 1984 roku przedszkole było czterooddziałowe, a trzy lata później, w 1987 roku, liczyło już  pięć oddziałów, które skupiały od 30 do 40 dzieci w jednej grupie. Wówczas przedszkole posiadało 5 sal zabaw dla dzieci, przestronną szatnię, gabinet dyrektora i intendenta. Budynek przedszkola był jednokondygnacyjny,  przestronny i zapewniał wygodę.

         

         

        Rok 2000

         

        W wyniku konkursu na stanowisko Dyrektora Przedszkola, ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Tarnowa, od 1 września 2000 r. Dyrektorem przedszkola Nr 8 jest pani mgr Małgorzata Kocik. Nowa pani Dyrektor podjęła szereg działań zmierzających do podniesienia jakości warunków lokalowych. Rozpoczął się okres dynamicznych zmian, niekończących się remontów, modernizacji, podnoszenia kwalifikacji zawodowych nauczycieli. Kadra pedagogiczna we wrześniu 2000 roku składała się z 11 nauczycielek oraz 1 siostry zakonnej, która prowadziła zajęcia z religii.

         

         

         

        Rok 2001

         

        Z inicjatywy nowej pani dyrektor Małgorzaty Kocik w 2001 roku utworzono dodatkowo jeszcze jeden oddział, który został wydzielony z pomieszczenia przeznaczonego na szatnię. Od tamtej pory do czerwca 2012 roku w przedszkolu funkcjonowało już sześć oddziałów.

         

        Pierwsza sala zajęć i zabaw w przedszkolu,  rok szkolny 2000/2001.

         

         

        Druga sala.

         

         

        Trzecia sala.

         

         

        Czwarta sala.

         

         

        Piąta sala.

         

         

        Szósta sala zajęć i zabaw w przedszkolu wydzielona z pomieszczenia przeznaczonego na szatnię – rok szkolny 2000/2001.

         

         

        Od 2001 r.  budynek był ciągle remontowany i modernizowany: malowano ściany w salach zajęć, na korytarzach, pomieszczeniach administracyjnych, kuchni, a nawet w pomieszczeniach piwnicznych. Malowaniem objęto też meble stanowiące wyposażenie, zarówno w salach zajęć, jak i w szatni dla dzieci.

         

         

        Rok 2002/2003

         

        Rokiem przełomowym w historii przedszkola był rok szkolny 2002/2003, gdy władze miasta chciały zlikwidować przedszkole z uwagi na zły stan techniczny budynku. Wówczas rodzice i inni mieszkańcy Osiedla Zielonego wystosowali do prezydenta specjalną petycję. W jej treści przedstawiona była prośba o odstąpienie od zamiaru likwidacji przedszkola. Po wykonaniu ekspertyzy gruntu oraz po oględzinach stanu technicznego budynku, uznano, że nie zagraża on bezpieczeństwu. Ostatecznie odstąpiono od zamiaru zamknięcia przedszkola. Przez kilka następnych lat władze miasta prowadziły remonty, szczególnie dachu, poprawiając ogólny stan budynku i utrzymując go na poziomie zadowalającym. Dyrekcja wraz z pracownikami i rodzicami zadbała o  pozyskiwanie środków na potrzeby przedszkola. Drobne modernizacje wykonywali sami pracownicy wraz z rodzicami, np. zabezpieczanie, czyszczenie i malowanie okien oraz drzwi budynku. By promować przedszkole oraz pozyskać środki na jego wyposażenie, wraz z Radą Rodziców organizowano coroczne Festyny Rodzinne. Za pozyskane w ten sposób pieniądze stopniowo wymieniano meble w salach, zabawki, pomoce dydaktyczne i inne potrzebne sprzęty.

         

         

         

         

         

         

        Rok 2004

         

        W 2004 roku myślą przewodnią przedszkola stają się słowa wielkiego przyjaciela dzieci Janusza Korczaka. Nasze motto wyjęte z Dzieł Wybranych Janusza Korczaka „Niewygodnie być małym. Wszystko dzieje się wysoko, gdzieś ponad tobą…” jest kierunkiem dążącym do rozwoju najmłodszych członków społeczeństwa polskiego. Wychowując kolejne pokolenia, staramy się o tym zawsze pamiętać w codziennej pracy wychowawczej.

         

         

        Rok 2008

         

        W marcu 2008 roku powstało Stowarzyszenia Przyjaciół Przedszkola „Pod Stokrotką", które pomaga w doposażaniu bazy przedszkolnej, realizacji takich przedsięwzięć, jak coroczne Festyny Rodzinne, współorganizowanie wycieczek autokarowych oraz pozyskiwanie środków na potrzeby przedszkola. W związku z powstaniem nowego budynku przedszkola, Stowarzyszenie Przyjaciół Przedszkola „Pod Stokrotką” przeprowadziło akcję „Cegiełka, z której dochód był w całości przeznaczony  na rzecz wyposażenia nowego budynku Przedszkola Publicznego Nr 8 w Tarnowie.

         

         

        Rok 2009

         

        Kolejna ważna data, która zapisała się na kartach historii przedszkola, to 22.10.2009 roku, kiedy to podczas sesji Rady Miejskiej radni zaakceptowali propozycję budowy nowego Przedszkola Publicznego nr 8 przy ul. Olszynowej 10 w Tarnowie (na terenie ówczesnego ogrodu przedszkola).

         

         

        Rok 2010


        W 2010 roku został ogłoszony przetarg na zasadzie „Zaprojektuj i wybuduj” – był to pierwszy taki przetarg w historii tarnowskiego samorządu. Wybrano ofertę złożoną przez Konsorcjum w składzie: WMPS Wylewki Maszynowe S.C. Paweł Kułaga, Sebastian Zając, Tarnów oraz przedsiębiorstwo „STOP – DEK” Zbigniew Jankowski, Sukmanie.

         

         

        Rok 2011

         

        Przed rozpoczęciem budowy – 24 lutego 2011 roku odbyła się uroczysta msza św. w starym budynku przedszkola oraz poświęcenie placu pod budowę nowego obiektu przy udziale zaproszonych gości oraz pracowników przedszkola.

         

          

         

         

         

        Wreszcie nastąpił długo oczekiwany przez wszystkich moment, czyli rozpoczęcie budowy nowego przedszkola – wiosna 2011 rok.  To była pierwsza od dwudziestu lat tak ogromna inwestycja w oświacie. Ostatnie przedszkole, jakie w mieście wybudowano, to przedszkole nr 32 przy ulicy Długiej.

         

         

         

        Miłym akcentem w historii naszego przedszkola było spotkanie przedszkolaków z Panią Prezydent miasta Tarnowa Krystyną Latałą, które odbyło się 14 grudnia 2011 roku.

         

        Na zdjęciu: Pani Krystyna Latała - Wiceprezydent Miasta Tarnowa,

        Pani Małgorzata Kocik - Dyrektor Przedszkola

        Pani Renata Strzesak – Wicedyrektor Przedszkola

         

         

        Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Rady Miejskiej, Rady Osiedla, Stowarzyszenia Przyjaciół Przedszkola „Pod Stokrotką” oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Obecny również był prezes firmy WMPS Wylewki Maszynowe S.C. – pan Sebastian Zając. Na spotkaniu rozmawiano o ważnych sprawach dotyczących budowy i wyposażenia nowego budynku.

         

         

         

        W nowym budynku przedszkola, od lewej: pani Krystyna Latała - Wiceprezydent Miasta Tarnowa, pani Małgorzata Kocik – Dyrektor Przedszkola, pan Wiesław Mruk – Kierownik Budowy, pani Agata Półkoszek – Przewodnicząca Rady Osiedla Rzędzin.

         

         

        W jednej z nowych sal przedszkolnych, od lewej: Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Przedszkola „Pod Stokrotką” pani Jolanta Pach, Przedstawiciel Rady Rodziców pan Jarosław Truchan, Prezes firmy WMPS Wylewki Maszynowe S.C.  pan Sebastian Zając, Dyrektor Przedszkola pani Małgorzata Kocik.

         

         

        W styczniu 2012 roku w progach przedszkola gościli również dyrektorzy tarnowskich szkół. Spotkanie to odbyło się z inicjatywy pani Urszuli Augustyn, Posłanki na Sejm RP, która ma swój wkład w realizację budowy przedszkola. Celem spotkania było omówienie, w jaki sposób poszczególne szkoły mogą przyczynić się do doposażenia nowego budynku przedszkola.

         

        W składzie delegacji obecni: Stanisław Świerczek – były Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa,  pan Ludwik Chruściel – Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Tarnowie, pan Zbigniew Wenz – Dyrektor i Piotr Burdzyński Wicedyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie oraz Andrzej Rzeszutko – Dyrektor i Piotr Grochola – Kierownik warsztatów Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych Nr 1 w Tarnowie.

         

         

        Goście, zwiedzając stare sale przedszkolne, przyglądali się pracującym przy stolikach dzieciom. Od prawej: Urszula Augustyn, Małgorzata Kocik, Agata Półkoszek, Piotr Burdzyński.

         

         

        Rok 2012

        W związku z zakończoną budową nowego obiektu, na przełomie sierpnia i września 2012 roku  przystąpiono do rozbiórki starego budynku.

         

        Tu kończy się kolejny etap naszej „Ósemki”. Patrzyliśmy z okien nowego budynku, na to, jak stary budynek znika, ściana za ścianą, sala za salą…

         

         

         

         

        W tym miejscu w przyszłości powstanie nowy plac zabaw!

         

         

        Pierwszy dzień września 2012 roku  był szczególny w historii naszego przedszkola. Próg nowego budynku mogło przekroczyć 208 wychowanków, którzy rozpoczęli edukację przedszkolną w 8 oddziałach przedszkolnych.

         

         

         

        Od 01.09.2012 roku przedszkole przyjęło oficjalną nazwę w brzmieniu: Przedszkole Publiczne Nr 8 „Pod Stokrotką”. Posiada również swój hymn  pt. „Stokrotka” na popularną melodię „Gdzie strumyk płynie z wolna…”, do którego słowa napisała nauczycielka naszego przedszkola - pani Marta Bulaga.

         

         

         

         

        14 listopada 2012 r. odbyła się uroczysta Msza św. połączona z poświęceniem nowego budynku przedszkola. Uroczystość poprowadził ks. Stanisław Dudka - proboszcz Parafii pw. Bł. Karoliny, który wygłosił również okolicznościową homilię. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 9 w Tarnowie, przedstawiciele zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Przedszkola "Pod Stokrotką", Przewodnicząca Rady Rodziców, Przewodnicząca Rady Osiedla Rzędzin, Dyrekcja Przedszkola, nauczyciele, pracownicy oraz wszystkie dzieci.

         

         

         

         

        19 listopada 2012 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku przedszkola. Podczas uroczystości tradycyjną wstęgę przecięła pani Dyrektor w asyście przedszkolaków.
         



         

        W uroczystości wzięli udział Przedstawiciele Władz Miasta, Kuratorium Oświaty i licznie przybyli goście. Spotkanie było okazją do oficjalnego odczytania Uchwały Rady Miasta Tarnowa, zmieniającej nazwę przedszkola na Przedszkole Publiczne Nr 8 "Pod Stokrotką" w Tarnowie.

         

         

         

                                                                                                           

         

        W programie uroczystości znalazły się występy przedszkolaków.

         

         

        Dzieci z grupy „Mądre Sowy” przedstawiły bajkę pt. „Stokrotka”.

         

         

        Dopełnieniem uroczystości było zwiedzanie przedszkola, gdzie z okazji otwarcia nowego budynku przygotowano wystawę zdjęć prezentującą naszą historię, w której zawarto najważniejsze fakty z minionych lat oraz ukazujące jej obecny wizerunek. Wiele wspomnień ożyło podczas przeglądania pożółkłych już kart kronik przedszkolnych, zdjęć z lat młodości i aktywności zawodowej będących na emeryturze pracowników oraz wychowanków naszego przedszkola.

         

            

         

         

        Rok 2013

         

        Po przeprowadzce oraz uprawomocnieniu się pozwolenia na użytkowanie przedszkole zmieniło adres. Od 24.01.2013 roku mieści się przy ulicy Marii Dąbrowskiej 1.

         

        28 czerwca 2013 r. odbył się Festyn Rodzinny, podczas którego uczciliśmy  jubileusz 75-lecia istnienia naszego przedszkola. Była to okazja, aby przenieść się w czasie i z nostalgią oraz ogromnym szacunkiem dla wszystkich, którzy ją tworzyli, wspominać minione 75 lat życia przedszkola. Uroczystość uświetniły występy dzieci z naszego przedszkola, które zaprezentowały programy artystyczne. Na obchody 75 – lecia przybyło wielu znakomitych gości.